Gallup matkarattaat
mitkä teillä on mitä huonoa ja mitä hyvää?
minkälaiset on laittaa kasaan ja kuinka pieneen menee?
Kommentit (17)
Selkänojan säätö on hyvä ja helppo käyttää ja menee makuuasentoon asti, ei tosin taida mennä ihan vaakatasoon asti. Oon nähnyt muissa rattaissa jos jonkinmoista viritelmää.
Ylipäänsä kaikki yksityiskohdat on viimeisen päälle mietittyjä.
Me ostettiin matkarattiaksi Brio Racet. Joo, eihän ne oo mitkään "oikeat" matkarattaat, mutta meillä on ajanut tosi hyvin asiansa. Ne on vaan pienet ns. normi rattaat. Mahtavat:)
ovat kuomuttomat sateenvarjorattaat, joissa aika isot renkaat. Olleet jokapäiväisessä käytössä kohta 3 vuotta ja ehdottomasti paras kirppisosto ikinä. Ei kitise eikä nitku ja helppo kantaa kolmanteen kerrokseen. Maksoin 5 euroa.
ja ovat mahtavat.
Edellisinä rattaina, esikoiselle, meillä oli Gesslein Swiftit. Olivat hyvät nekin, mutta nyt piti saada 3kk ikäinen vauva kyytiin joten myytiin ne pois ja ostettiin nämä. Peg Peregoon saa tarvittaessa yhdistelmävaunujen pehmeän kantokopankin mahdutettua eli vauva nukkuu niissä hyvin suojaisasti.
jalkaosaa nostettua makuuasentoon, joten pikkuvauva ei voi nukkua niissä. Isompi taapero voi, koska selkänojan saa niissäkin makuuasentoon. Eli hyvät rattaat nekin, riippuu käyttötarkoituksesta, mitkä sun kannattaa hankkia.
Ihan ok:lta vaikuttaa, tosin vauvaa ei ole vielä niissä työnnelty muuten kuin että on laitettu turvakaukalo rattaisiin. Menee makuuasentoon, hyvät pehmusteet ja hyvin suojaava kuomu, mukiteline. Maastossa ei olla vielä testattu, ainoastaan kauppakeskuksessa. Ketterästi kääntyvät mutta tukevat. Aika painavat verrattuna joihinkin rimpuloihin sateenvarjorattaisiin.
Meille tuli gracot painavien vaunujen rinnalle. No sitten kyllästyimme vaunuihin ja niiden tilalle ostimme teutonia timmyt. Timmyjen ostojen jälkeen huomasi kuinka surkeat ne gracot ovat. Pelkkää muovia muovia muovia. Nitisi ja natisi. Kuomun mentyään rikki aloin lukemaan arvosteluja netistä. Pelkkää huonoa oikeastaan. Gracot menivät lisäksi paljon isompaan kasaa kuin timmyt ja olivat tosi kankeat käsitellä. Gracojen tilalle tulivat sitten tuon babyweltit. Tosi mahtavat. Menevät ennenkaikkiaan pieneen tilaan. Tykkätty ollaan. Nyt meillä vaunut käytössä vauvalla ja vauva matkustaa näissä britaxin turvakaukalossa. Suosittelen!
Ps. Timmyt ovat myös loistavat matkarattaiksi, vaikka niitä ne ei ole.
Mut "valitettavasti" ei oo todellista tarvetta, kun on bugaboo cameleonit.
brio race rattaat ja ollut tosi hyvät. Tavaratila on aika nafti mutta meille tosi passeli. saa helposti vaihettua selkänojaa ja suht kevyetkin ja helposti saa kasaan. Isot ja tukevat renkaat, pystyy käyttämään talvellakin jos haluaa. Säädettävä mikä se ''ohjaustanko'' nyt onkaan :D
Miinusta on se että ainakin meidän rattaat puoltaa ihan sikana, pitäs vissiin kattoa onko renkaat jotenki vinksallaan.
vielä miinusta noista brioista, kääntyvät renkaat ois kivat kyllä ja jos nyt joudun vaihtamaan jossain vaiheessa rattaita niin juomateline tulee seuraaviin :D
Olen samaa mieltä jo mainituista plussista ja miinuksista.
Meille oli tärkeintä saada isompi sisaruskin seisomaan, joten seisomapaikka oli +++ valintaa tehtäessä. Hän myös istuu siinä selkämenosuuntaan.
Sattuipa niinkin, että molemmat lapset väsähtivät yhdellä kesälomareissulla. Laitettiin isompi lapsi nukkumaan makuulle kylkiasentoon ja pienempi hänen kainaloonsa siihen viereen. +++ myös riittävän pitkästä ja tilavasta makuutilasta.
Sadesuojan jätimme ostamatta, koska se ei ollut mieleinen ja olisi kustantanut 100 euroa lisää. Tavallinen halpis-sateensuoja on mielestäni jopa tyylikkäämpi ja istuu kuin nakutettu. Rattaan työntökahvat vain läpi siitä tarranauhallisesta tuuletusaukosta.
Mahtavat, menevät kasaan yhdellä kädellä nostamalla. Selkänoja ei mene ihan makuuasentoon, mutta tarpeeksi, että käyvät 6kk vauvallemme.
Kasausmekanismi näkyy tällä videolla kohdassa 1:19
Ja ihan ok oloiset. Heppoisethan ne on varsinaisiin kunnon rattaisiin verrattuna. Olivat tarjouksessa 139 euroa. Menee helposti kasaan, tosi kevyet, vauva tykkää istua siellä, aika suojaisat ja menee kokonaan makuuasentoon. Jalkasuojakin ihan kunnollinen ja paksu. Pyörät vähän heppoiset.
rattaat ja tykkäsin niistä. Menivät helposti kasaan, oli mukiteline ja alhaalla säilytyspaikka. Eivät kyllä menneet ihan pieneen tilaan, mutta pääsi hyvin liikkeelle maastossa kuin maastossa.
Baby jogger mini. Aivan super hyvät ja ketterät. Yksi kääntyvä etupyörä ( saa myös lukittua). Rattaat saa kasaan yhellä kädellä "vipua" nostamalla, kevyet ja menee pieneen tilaan.
Selkänoja ei mene ihan makuuasentoon, meillä otettiin käyttöön noin reilulle 1.5 vuotiaalle. Suosittelen !!!
Meillä pohdittiin ens noiden hintaa. Mutta ei oo pohdittu sen jälkeen kun on käytetty. Ihan ykköset jos ei tarvii yhtenäistä työntöaisaa. Menee kasaan ihan nätisti, selkänojan säätö on hyvä ja kätsyt työntää. Kääntyvät lähes paikallaan. Ja tukevat - muistaakseni 25kg asti voi työnnellä noilla.. :D Meillä siis esikoinen nukkui kolmivuotiaaksi asti päikkäreitäkin reissuilla noissa. En oo katunu.
Ostettiin just uudet Peg Peregot, kun entiset olivat jo niin vanhat ja rähjääntyneet. Yritin katsella muitakin vaihtoehtoja, mutta nää nyt on mielestäni parhaat. Tosin Ingesinan Zippyt on vissiin samanlaiset, niitä vaan en nähnyt myynnissä missään.
Plussat:
-huippuhyvät työntää, kääntyvät helposti
-saa kasaan erittäin helposti
-intergroitu seisomalauta isommalle lapselle
-isot pyörät hyvät mukulakivillä ym.
-jousitetut (?), ei pompi pieni kyydissä
Miinukset:
-ei mitkään pienimmät tai kevyimmät
-hinta
-pitää työntää kahdella kädellä, niinkuin kaikkia, joissa ei ole yhtenäistä työntöaisaa