Mitä hyvää yksilapsisuudessa?
Laittakaa pliis tähän ketjuun kaikki yksilapsisuuden hyvät puolet.
Meistä tuli vastikään lopullisesti yksilapsinen perhe. Luomuraskaus ei mahdollinen, pakastetut alkiot on käytetty ja uusiin hoitoihin ei meidän tapauksessa kannata ryhtyä.
Eli valoisia ajatuksia kaipaan.
Kommentit (4)
sitten, kun omalla lapsellasi on jo lapsia. Ja jo silloin kun hän opiskelee ja tarvii kaikenlaista, tai kouluiässä, kun harrastetaan. Sun ei tarvi uhrata omaa elämääsi, vaan ehdit kuskata lastasi harrastuksiin ja jopa itsekin harrastaa ja liikkua.
tuttuja lapsiperheitä ottamalla heidän lapsiaan teille hoitoon ja leikkimään. Ja samalla oma lapsesi saa leikkikavereita ja tutut äidit vähän omaa aikaa. Ja siitähän ne äidit on kiitollisia.
T. Yksi kyrsiintynyt, jonka yksilapsinen tuttu lykkää omansa aina meille, mutta ei koskaan kutsu meidän lapsia niille leikkimään.
kymmenen kotieläintä, kun ei ole enää vauvaikäisiä ryömimässä lattialla ja kiskomalla eläinten karvoista.
+ Lapsi saa jakamatonta huomiota
+ Lapsi saa paremmat harrastukset, koska rahaa on enemmän
+ Lapsi saa parempia tavaroita, koska rahaa on enemmäm
+ Matkustelu on halpaa yhden lapsen kanssa
+ Parisuhteelle on ruhtinaallisesti aikaa
+ Kroppa ei rasitu lukuisista synnytyksistä