kiusaamisen vaikutukset
Mua kiusattiin koulussa melkein ala-asteelta lähtien, vaihtelevasti, mutta säännöllisesti jonnekin lukion puoliväliin asti. Sen takia en pystynyt esim. opiskelemaan amk:ssa ollenkaan, kun olin ihan paniikissa ajatuksestakin, ja mulle jäi monta välivuotta, kun en tiennyt mitä tehdä, kun en uskaltanut mennä kouluun. Sitten päädyin yliopistoon, alalle, jossa ei tarvitse olla ihmisten kanssa tekemisissä lähes ollenkaan.
Nyt on menossa viimeiset kurssit ja jostain syystä tämä viimeinen vuosi on tuntunut paljon kevyemmältä kuin kaikki edelliset. Nyt tajusin että miksi: en enää odota koko ajan kouluun mennessäni, että jostain alkaa kuulua perään huutelua tai kikatusta. En ole tätä tietoisesti tehnyt, mutta aika ihme juttu, että näin pitkään tässäkin meni. Kuvittelin tätä ennen, että kunhan en vain joudu samanlaiseen luokkaympäristöön, niin tuollaiset vanhat asiat eivät sen enempää jäisi vaivaamaan.
Halusin vain avautua:)
Kommentit (2)
Vinkkaatko mikä ala? En kyllä haluaisi yliopistoon, mutta mikä ala olisi sellainen, ettei tarvitsisi olla kovin paljoa ihmisten kanssa tekemisissä?
Itse olen saman kohtalon kokenut ja koulukäynti oli yhtä helvettiä. Onneksi ei enää tarvi mennä kouluun :)