Kiina kehittää oikeasti ja tosissaan sotilailleen näkymättömäksi tekeviä pukuja ja samaa tekniikkaa voidaan käyttää myös sotilasroboteissa!!
Puku voi estää jopa infrapunasignaalit...
Nuo niiden uudet robotit on jo varsin pelottavia edes ilman mitään naamiointia (katsokaa vaikkapa Youtubesta jos ette usko) mutta jos ne sen lisäksi voidaan tehdä näkymättömiksi, niin sitten aletaan puhua jo jostain todella vaarallisesta teknologiasta..
Kommentit (31)
Falloutissa on ollut stealth boy jo ainakin 20 vuotta.
Vierailija kirjoitti:
Falloutissa on ollut stealth boy jo ainakin 20 vuotta.
Lisäksi Fallout 4:n jossain lisäosassa on kiinalaiskommandoilla stealth-puvut. Saattoi olla myös New Vegas, varma en ole.
Life imitating art, once again.
Näkymätön mies tuli televisiosta jo 70-luvulla. Siinä oli tosiaan oikeasti näkymätön kaveri, mitään ei näkynyt ruudussa...
Vierailija kirjoitti:
Falloutissa on ollut stealth boy jo ainakin 20 vuotta.
Ei elämä ole mikään videopeli.
M23 kirjoitti:
Joopa joo.
Aikakin on vuotanut tällaisia tiedustelutietoja Kiinasta ulos.
Näkymättömänä jonkun sohvalla voi istua pari kiinalaista agenttia tai länsimaista? No ei vaan.
Ovat niin näkymättömiä että eivät löydä omia taistelutovereita,siinä sitten räiskitään paniikissa minne sattuu.
Amerikkalaiset testaavat vastaavanlaisia sotilasrobotteja kuin kiinalaiset.
Mutta mikä on hieman erikoista, niin ainakin osa amerikkalaisten testaamista roboteista on itse asiassa valmistettu Kiinassa. Ehkä varusteltu USA:ssa, mutta se perusrobotti saattaa olla valmistettu Kiinassa.
Kiinassa valmistetun sotilasrobotin hinta varustelutasosta riippuen on n. 1800 - 3000 USD eli ne ovat tavallaan melko edullisia.
Idea onkin varmaan sitten se, että noita on käytössä älyttömät määrät ja taistelutehtävissä onkin pääasiassa erilaisia robotteja joita ihmiset ohjaavat jostain suojasta käsin. Samoin kuin ohjaavat jotain drooneja.
Kiina valmistaa sotilaskäyttöön myös tosi edullisia drooneja (tietysti myös kalliimpia) mutta ne valmistaa niitä aivan älyttömiä määriä. Yhteen ainoaan tehtävään voi olla valmius periaatteesssa lähettää tuhansien droonien AI-ohjattu parvi. Tuollainen parvi voi aiheuttaa varsin merkittävää tuhoa melkein missä tahansa kohteessa jos ne droonit on tosi tarkkaan ohjattu iskemään juuri oikeaan kohtaan.
Ja Kiinalla on sellainen uusi iso oikean lentokoneen kokoinen drooni johon voidaan laittaa sisälle jopa tuhansia pikkudrooneja. Ekana se iso drooni lentää johonkin paikkaan ja siellä se laskee liikenteeseen sitten jopa tuhansia pikkudrooneja suorittamaan jotain tehtävää..
Kyllä se rautaa tottelee vaikka olisikin näkymätön
Jos tuollaisia juttuja olisi oikeasti olemassa pitää muistaa, että aseelle kuin aseelle keksitään aina vasta-ase.
Ensinnäkin. Suomessa myös tutkitaan jatkuvasti näkymättömyyttä, ajatteletteko te, ettei Suomi tällaista hyödyntäisi?
Näkymättömyys on fysiikan mukaan mahdollista. Siitä voi jokainen miettiä asiaa.
TUbessa on myös kiinalaisten drooniarmeija mitä esittelevät innoissaan. 200 tuhatta droonia nousee ilmaan ja liikkuu samanlailla kuin se lintuparvi mikä tekee niitä kuvioita taivaalla. Aikamoinen näky. Toi oli vasta alkusoittoa drooneille. Niitä tehdään liukuhihnatyöönä.
Tuosta kerrotaan jo kirjassa Teekkarina Hitlerin Saksassa.
ööö... Britit kehitti tälläisen 13 vuotta sitten
Miksi? Näkymättömiähän ne on muutenkin.
Suomeksi: Kiinan kommarit kopioi länneltä, kun eivät kykene omin avuin kehittämään yhtään mitään. Paitsi tietenkin kommunismia, joka valitettavasti ei kuitenkaan ole hyvä asia, vaan verrattavissa syövän kehittymiseen.
Peräsmies lentää pierujensa avulla.