Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Virtsankarkailu synnytyksen jälkeen

Vierailija
15.04.2011 |

Kuinka yleistä se mahtaa olla? Onko teillä ilmennyt tätä vaivaa ja pääsittekö siitä eroon? Minkä verran harjoititte lantiopohjanlihaksia? Itseä vaivannut jo 3kk synnytyksestä vaikka treenattu on. Milloin tätä on kestänyt liian kauan? Itseä ainakin vaivaa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
15.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihmettelen vaan...

sitten täällä riittää kyllä keskustelijoita jostain renny harlinista. turhin palsta ikinä.

Vierailija
2/4 |
15.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jälkeen kusi karkaili pitkin kinttuja jos pyllisti tai aivasti. En tehnyt asialle mitään, jostain ne pissanpidättelylihakset sitten vaan yks päivä löytyivät, vaikka luulin jo että kusen housuihini loppuikäni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
15.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus vaatii korjausoperaation. Alussahan se on yleistä, mutta 3 kk voi olla jo merkki pysyvämmästä haitasta.



Synnytysten jälkeen, varsinkin useamman alatiesynnyksen jälkeen voi kyllä lopun elämää olla pientä virtsankarkailua, esim. yskiessä, sairaana, aivastaessa jne. Minulla erityisesti oksentaessa (onneksi en ole mahataudissa usein!).

Vierailija
4/4 |
15.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Useimmiten kyseessä on ponnistuskarkailu eli virtsaa lirahtaa pieni määrä aivastukseen, yskimiseen tai fyysiseen rasitukseen liittyen. Taustalla on lantionpohjan lihasten heikentyminen. Tärkein hoitomuoto on lantionpohjan lihasten ahkera, päivittäinen harjoittelu. Synnytyssairaalassa ja neuvolassa annetaan ohjeita. Myös netistä voi googlata. Lantionpohjan fysioterapeutit (www.pelvicus.fi) antavat yksilöllistä ohjausta, jolloin varmistutaan siitä, että harjoitukset tehdään varmasti tehokkaasti ja oikeita lihaksia jännittäen.



Synnytyksestäsi on vielä lyhyt aika ja kehosi palautuminen on kesken. Kannattaa edelleen treenata ahkerasti ja voisit käydä gynekologin tai terveyskeskuslääkärin tutkimuksessa, jossa tarkistetaan, että harjoittelet oikein. Tarvittaessa hän voi tehdä sinusta lähetteen fysioterapiaan. Mahdollisen ylipainon pudottaminen on myös oleellista.



Jos ponnistuskarkailu ei ahkeralla harjoittelulla korjaannu, voidaan harkita leikkausta, joka yleensä antaa erinomaisen tuloksen. Leikkausta ei mielellään tehdä, jos raskauksia on vielä suunnitelmissa, koska raskaus ja synnytys voivat heikentää leikkauksen tulosta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi seitsemän