Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Hei Äijä! Kiinnostaisiko piirustus- ja maalauspuuha? Naiset värittää värityskirjoja, mutta tässä olisi vähän älykkäämpää toimintaa sinulle!

Vierailija
25.11.2024 |

Miten olisi joku tämmönen:

Siis tämä ei ole mikään numerovärityskirja vaan ihan itse maalaat mitä haluat mustavalkoisista mallikuvista, viivapiirustuksista! Mielestäni tekeleestäsi tulee ihan oikeaa taidetta - sinun taidettasi, sinun käsialallasi - mutta tuskin ihan abstraktia. Jos ei mielestäsi tule hyvä niin voit maalata päälle vaikka kuinka monta kertaa, jos maalaat akryyliväreillä.

**

Minulla on ehdotus varsinkin KAIKKILLE ÄIJILLE - nuorille, vanhemmille ja vanhoille! Teillä tuskin on paljon maalausaiheita, joissa alastomia naisia - vai onko? Minä olen tehnyt puuhakirjan äijille nimeltä ÄIJIEN VÄRITYS- JA MAALAUSKIRJA! 

Siinä puuhakirjassa on jotain 20 sivua piirustuksia alastomista naisista asetettuna johonkin ympäristöön. Ne ovat kokoa A4 ja pitää suurentaan kokoon A3 (hyvä koko hommailla). Suurenna joko kuvasta itse kopioimalla piirtäen (tai kopiokoneella, jolla ei saa paksummalle paperille). Tarvitset myös akryyliväreille sopivaa paperia, koko A3. 

Hanki vaikka Temperasta (liike Uudenmaakatu, Helsinki, myös postimyynti) paperia ja kunnolliset akryylivärit (Rembrant, opiskelijalaatu, et tarvitse taiteilijalaatua) ja Temperan halpoja pensseleita (koko 1-6, muita kokoja ei taida ollakaan, pari kpl jokaista, menevät huonoksi todella nopsaa).

Sitten tarvitset jokusen vesipurkin: leikkaa maitotölkeistä sopivia. Akryyliväriä ei saa kaataa viemäriin. Akryyliväri on vesiliukoista ja kuivuu noin 15 min:ssa. 

Sitten rupeat maalaamaan rohkeasti! Opettele sekoittaamaan värejä. Oikeasti et tarvitsisi montaakaan väriä. Maavärit ovat yleensä halpoja ja tulee hyviä väriyhdistelmiä.

HEI ÄIJÄ! Haluatko tämmöisen Äijen puuhakirjan minulta? Jos haluat niin voit tilata. Minulla on proton.me osoite, jonka voit saada tilausta varten! Hinta noin 5 euroa plus postikulut. Mutta voit saada ilmaiseksi sähköpostiisi koko blaskan. Tulostus kirjastossa 0.20 e per sivu!

 

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla