Elon Muskin vanhemmat oli rikkaita myös
Mulla oli joskus käsitys että Elon tuli ihan köyhistä oloista, ei pidä näköjää paikkaansa.
Sama koskee kaikkia muitakin rikkaita maailmassa, ei niistä kukaa oo oikeesti noussu täysin tyhjästä, siis jos puhutaan näistä vaikuttajista ja poliitikoista yms, isojen yrityksien omistajista ja ylipäätään ihmisistä ketkä pyörittää maailmaa.
Toki se on romanttista ajatella aina niin että ne kaikki tuli jostain viemäreistä ja rikastu koska ne oli nii taisteluhenkisiä ja äkykkäitä 😅😅😅
Todellisuus on kumminkin se että suhteet tätä maailmaa pyörittää, kukaan ei nouse yhtää mihinkää yksin, varsinkaan sieltä pimeimmästä kolosta
Kommentit (21)
Gateskin taisi olla rikkaasta suvusta
Vierailija kirjoitti:
Gateskin taisi olla rikkaasta suvusta
Kyllä. Sillä tosin oli vain vaatimaton 10 miljoonan dollarin pääoma
Musk on siitä mainio miljardööri että hän laittaa rahaa takaisin kiertoon. Kokeilee ja investoi.
eipä se musk rikas olisi ilman vanhempiaan... ei tyhjätaskulla olisi ollut mitään mahdollisuuksia ostaa yrityksiä jotka on ostanut
Larry Ellisonin tausta näyttäisi olevan keskiluokkaa.
Ei Muskin tausta ole mikään superrikas.
Ei kaikki nykyiset superrikkaat ole taustaltaan mitään tosi rikkaita mutta harvemmin kyllä myöskään ihan köyhistä oloista ovat kyllä.
Monet ehkä jotain ylempää keskiluokkaa jos ovat it-alalla rikastuneet. Varmaan on sitten niitäkin joiden tausta on superrikas.
Musk oli siinä mielessä aika poikkeuksellinen kuitenkin että kun hän myi osuutensa PayPalista ja sai jotain 170 milj. USD siiitä, niin hän räjäytteli suunnilleen kaikki rahat taivaan tuuliin niissä rakettikokeissaan. Kuinka moni normaali yrittäjä tekisi mitään tuollaista?
Hän näyttää olevan henkilö joka ei kaihda äärimmäisiäkään riskejä liiketoimissaan.
Vierailija kirjoitti:
Musk oli siinä mielessä aika poikkeuksellinen kuitenkin että kun hän myi osuutensa PayPalista ja sai jotain 170 milj. USD siiitä, niin hän räjäytteli suunnilleen kaikki rahat taivaan tuuliin niissä rakettikokeissaan. Kuinka moni normaali yrittäjä tekisi mitään tuollaista?
Hän näyttää olevan henkilö joka ei kaihda äärimmäisiäkään riskejä liiketoimissaan.
Hän pelaa muiden rahoilla, siksi hän tekee mitä häntä huvittaa. Pelkästään Usa on antanut hänelle rahoitusta 35 miljardia. Twitterin hankki 100% lainarahalla, oikeasti ei omista siitä mitään vaan pankit eikä yhdelläkään ole varaa siihen että Twitter kaatuu. Musk on tuhonnut 50% Twitterin arvosta tähän mennessä ja tuhoaa sen lopulta täysin.
Apinan näköinen ukko tuo elostelija.
Musk sai ilmeisesti ihan riittävää taloudellista tukea yrityksiinsä, mutta ei se selitä niiden räjähdysmäistä menestystä. Musk on poikkeuksellisen fiksu ja aikaansaava kaveri. Ei se muuten olisi siellä missä nyt on, ei sitten mitenkään. Kyllä sillä äärimmäisen kovat näytöt on.
Huvittavaa, että suomenkin paskamedia kirjoitti Muskista pääasiassa hyvää siihen saakka kunnes tämä alkoi olemaan avoimesti anti-woke. Sen jälkeen alkoi tämä wokesilakka-vassareiden paskakampanjointi somessa, palstoilla, mediassa...
Ja Trump peri isänsä kiinteistömiljoonat
Jos omaisuus on vaikka 10 000 kertaa enemmän kuin isällä, ei sinullakaan varmaan ole vaikeuksia tehdä 10 miljoonaa, jos isälläsi on tonni?
ostaa pitkoineja tonnilla hyvään aikaan
Oliko tämä nyt jollekkin yllätys?
Kannattaa ottaa selvää Elonin isästä. Hyvin toimeentuleva kenties, mutta paljnko Elon siitä hyötyi on toinen asia.
Trump sanoi haastattelussa täysin tosissaan, että kuka vain voi Amerikassa rikastua omalla työllään. Että ajatelkaa nyt, ei hänkään saanut isältään kuin miljoonan LAINAN, huom. LAINAN ja sen voimin hän ponnisti rikkauksiin.
Vierailija kirjoitti:
Trump sanoi haastattelussa täysin tosissaan, että kuka vain voi Amerikassa rikastua omalla työllään. Että ajatelkaa nyt, ei hänkään saanut isältään kuin miljoonan LAINAN, huom. LAINAN ja sen voimin hän ponnisti rikkauksiin.
New York Times on tutkinut Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin isältään saamaa perintöä, joka oli lehden mukaan nykyrahassa mitattuna 413 miljoonaa dollaria.
Trump on toistuvasti kertonut saaneensa isältään Fred Trumpilta vain miljoonan dollarin lainan ja tehneen loput miljardit dollarinsa itse.
Trump peri satoja miljoonia dollareita, vältteli perintöveroa
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump peri isältään Fred Trumpilta yli 400 miljoonaa dollaria, kertoo New York Times.
Elon on rikkaasta perheestä ja isä yhtä elosteleva psyko kuin Elonkin. Sillä on lapsikin tytärpuolensa kanssa.