Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko pula-aika tulossa?

Vierailija
14.11.2024 |

Senkö takia nyt suositukset muuttuvat että pitää syödä juureksia ja ryynejä eikä mielellään enää lihaa? Meitä pyritään porrastaen sopeutumaan karumpaan elämään, resilienssin kasvattamisesta puhutaan myös.

Syinä mainitaan sekä terveys että ympäristö?

Oletteko jo ruvenneet karaisemaan itseänne ja lapsianne?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
14.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osalle "pula-aika" on ollut arkipäivää jo pidemmän aikaa....

Vierailija
2/7 |
14.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu pesulla tulee käytyä harvemmin ja sitten vielä kylmässä sellaisessa. Vesitasauksissakin on toimistolta alettu ihmettelemään että toimiiko minun vesimittarit kun lämmintä vettä ei ole mennyt käytännössä mitään, kaipa sieltä kohta joku tulee tarkistamaan kun eivät usko että olen vain ollut säästeliäs.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
14.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siitä on jo pari vuotta kun koulussa sivuttiin aihetta. Nyt ajetaan joku uusi ravitsemus -ohjelma, joka perustuu viljohin, vihanneksiin ja kasviksiin ja vähäiseen määrään lihaa. En muista sen ohjelman nimeä, joku sen kyllä löytää.

Vierailija
4/7 |
14.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloitin jo vuosia sitten, kun ostin Pula-ajan keittokirjan kirpputorilta.

Vierailija
5/7 |
14.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on ollu pakosta pula-aika jo useita vuosia ja pahenee vaan. Ei kivaa.

Vierailija
6/7 |
14.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hysteerikot taas vauhdissa. Kovaääniset jankuttajat ovat kaiken takana. Anettaan somessa osviittaa siitä että spekulaatioiden valossa talous voi romahtaa hetkenä minä hyvänsä. Maltillista varautumista voi kuka tahansa suositella, mulle kaikki heti-ajattelusta on hyvä päästä takaisin todellisuuteen ja opetella pitkäpiimäistä säästämistä ja tilannearvioiden seuraamista. Ihan vaikka ajatellen sitä kuinka kaikki on nykyään digitaalisessa maailmassa niin haavoittuvaista, milläs esim maksat jos kortilla ei voi yhtäkkiä enää maksaakaan. Maksat siis käteisellä. Jos vedentulo loppuu niin mistä hankit juomaveden. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
14.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hallitus on tekemässä pula-aikaa osalle kansasta. Hyvin toimeen tuleville sen sijaan on luvassa parempaa ja parempaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi seitsemän