Mitä opimme 1990 luvun lamasta?
Kun puhutaan 1990-luvun virheiden välttämisestä, niin välttäkää edes nämä: työttömyyden päästäminen kasvuun ja kansalaisten elintason päästäminen laskuun.
Kommentit (19)
Silloinkin oli paskahommia tarjolla riittävästi, kuten nytkin.
Silloin työttömyyden kasvu saattoi sosiaalimenot jyrkkään kasvuun, julkiset menot ja lainanottotarve kasvoivat ennakoitua enemmän ja velka lisääntyi.
Nyt mennään samalla mandaatilla.
Mitä siitä olisi pitänyt oppia? Ei idänkaupan romahtamiselle mitään voinut.
Villiintynyttä kansaa piti kurittaa.
Lamapolitiikan taustalla oli myös eliitin näkemys kansalaisten moraalisen selkärangan pettämisestä 1980-luvun nousun huumassa. Kun yritykset velkaantuivat kilpaa ulkomaille, Suomen Pankin pääjohtaja Rolf Kullberg syytti kansalaisia kulutusjuhlasta.
Att Finland är fel land för företagsamma, varför Finland har EM i emigration för vareviga år under 2000-talet gällande bildade människor.
Työttömyyden kasvun lisäksi kireä finanssipolitiikka johti julkisten menojen leikkauksiin ja verotuksen kiristymiseen, jotka osaltaan syvensivät lamaa.
Suurimmat menoleikkaukset ja verojen korotukset ajoittuivat synkimpiin lamavuosiin 1992-1993.
Vierailija kirjoitti:
Työttömyyden kasvun lisäksi kireä finanssipolitiikka johti julkisten menojen leikkauksiin ja verotuksen kiristymiseen, jotka osaltaan syvensivät lamaa.
Suurimmat menoleikkaukset ja verojen korotukset ajoittuivat synkimpiin lamavuosiin 1992-1993.
Det berodde på att ingen lånar åt fattiglappar, vilket Finland då var och igen är.
Että velat on maksettava eikös juu.
Omaisuuden uusjako tapahtuu taas.
Kohta taas pakkohuutokaupoista saa ostaa miljoonan euron talon kymppitonnilla.
Älä ota velkaa, jos suinkin mahdollista.
Vierailija kirjoitti:
Att Finland är fel land för företagsamma, varför Finland har EM i emigration för vareviga år under 2000-talet gällande bildade människor.
Finland är ett dåligt land och som tur så kommer hit inte mycket utlänningar
Ei vaikuttanut meihin mitenkään. No, asuntolainasta maksettiin 16 % korkoa, mutta sekään ei haitannut normaalia elämää, laina tuli kahdeksassa vuodessa maksetuksi.
Sen, että nyt kannattaa istua säästöjensä päällä tiukemmin kuin koskaan. Ja jos on vakituiset tulot, niin palveluhin, harrastuksiin ja viihteeseen ei kerta kaikkiaan ole enää varaa, vaan ne rahat on syytä laittaa säästöön odottamaan parempia päiviä.
Ei ikinä kahden asunnon loukkuun.
Myy entinen asunto ennen kuin ostat uuden.
Sen että meidän päättäjiin ei pidä luottaa.
Se oli hyvää aikaa ei ollut tietoakaan tästä ilmasto uskonnosta.
Älä ikinä koskaan milloinkaan takaa kenenkään lainoja.
Muuta määräaikaistenkin töiden perässä ja kartuta työkokemusta.
Sen että heikot sortuu elon tiellä, jätkät senkun porskuttaa.