Lapsimessuille lauantaina vai sunnuntaina?
Kumpi on ruuhkaisempi päivä? Taaperon ja matkarattaiden kanssa olis tarkotus mennä ekaa kertaa ja vähän hirvittää se ryysis...
Kommentit (14)
Olin kerran koirani kanssa kisaamassa agilitykilpailuissa ja jotenkin oli mennyt ohi, että PetExpon kanssa siellä on samaan aikaan Lapsimessut eli lastenvaunujen kokoontumisajot!
No, saatiin kisattua, mutta mitään valmistautumisrauhaa ei ollut, kun lapset joka suunnasta yrittivät käydä koiraan kiinni. Maksoimme vielä siis tuosta osallistumisen ilosta. Koira kyllä pärjää lapsien kanssa (perheessämmekin niitä on) & ruuhkassa, mutta työskennellessään (= agility) se keskittyy hommaan.
No, yllätys-yllätys: tänä vuonna agilitykisoja ei siellä olekaan. Vaikka tämä agility oli yleisön mielestä paras osa messuja, niin kisaajien (ja järjestävän tahon?) mielestä ei...
ne eläinmessut eri aikaan, niin saatte olla rauhassa.
Olin viime su lapsimessuilla isojen vaunujen kanssa. Musta siellä oli kivaa.
Jos lapsen kanssa on päivisin kotona, niin messut tuo vaihtelua varmaan kummallekin arkeen. En ymmärrä, miksi lapsen kanssa pitäisi nysvätä vaan kotona.
no järjestäkää ne eläinmessut eri aikaan, niin saatte olla rauhassa.
Olin viime su lapsimessuilla isojen vaunujen kanssa. Musta siellä oli kivaa.
Jos lapsen kanssa on päivisin kotona, niin messut tuo vaihtelua varmaan kummallekin arkeen. En ymmärrä, miksi lapsen kanssa pitäisi nysvätä vaan kotona.
Kai sitä nyt muutenkin voi kotoaan lähteä? Ei kai Lapsimessut ainoa mahdollisuus ole kotoa poistumiselle?
Noissa agilitykisoissa houkutuksena oli sisäkisat, joita ei vielä pari vuotta sitten kauheasti muualla ollut. Siis lämpimässä hallissa. Nyt onneksi on tarjontaa jo muutenkin. Ja siis kisojen järjestäjä oli ihan agility-yhdistys, joka sai osan tuotosta itselleen, osa meni messuorganisaatiolle kaiketi.
Nythän siellä on koiranäyttely, mutta siinä on vähän eri meininki, kun koirat ovat hihnoissaan kiinni.
että välttämättä en menis noille messuille, jos mulla ei olis sinne vapaalippuja.
Mieluummin käytän ne messuliput tuohon kuin lähtisin vaikka Mökkimessuille lapsen kanssa.
Olin kyllä taaperon kanssa Educa-messuillakin ja kivaa oli.
Ollaan kuule perhe, jossa isä on koti-isänä, koska haluaa ja äiti opisekelee. Eli ihan köyhyysrajan alapuolella elellään, vaikkei sentään sossun luukulle olla jouduttu. Meillä tehtiin ratkaisut nimen omaan lapset ja perheen kannalta, ei tosiaan yritetä ostaa hänelle "täydellistä" lapsuutta.
En mä silti sano, että häneltä mitään puuttuiskaan. Arvostetaan vaan korkeammalle tuo aika, rakkaus, hoiva ja välittäminen kuin raha. Sitä kerkee tienaamaan sittenkin, kun lapsi on vähän isompi.
Tämä nyt vain on niitä harvoja tilaisuuksia viedä lapsi jonnekin vähän halvemmalla. Saman katon alla kaikenlaista touhua ja konsertteja, jotka yleensä maksavat maltaita. Nyt maksan sisään 9e (kun olen opiskelija) ja sillä rahalla kaksi lasta saa peuhata ja nauttia lasten musiikista, yms. Otan siis kummityttöni mukaan omani lisäksi. Kummitytölle on muuten eka kerta junassa tää reissu. Siis menee multa toki oman junalipunkin hinta joo. Mutta pienellä rahalla saa koko päivän seikkailun, ei tuu kuule huvipuistot sun muut näin halvaks! Ja eväät mukaan, niin ei tarvii jonotella ja tulee halvemmaksi.
Jos et vielä tajunnut, niin tuskinpa ostelen siellä juuri mitään. Vaan keskitytään niihin lapsille kivoihin juttuihin. Oma lapsi on tottunut reissaaja ja NAUTTII siitä. Kummityttö on innoissaan tulossa mukaan ja ollaan aiemminkin viety jonnekin, joten tiedän myös hänen viihtyvän. Ei ole vain usein varaa mennä minnekään, mutta on se kiva, että joskus tapahtuu jotain vähän halvempaakin! Sitä normaalia arkea ja arjen iloja sitten onkin päivittäin kotona. Ei tolla rahalla sais vaikkapa mökkiäkään vuokrattua yhdeksikään yöksi, saati millä sinne menis, kun ei autoa haluta. Mutta onneks me päästään mummin mukana maalle aina välillä, niin se ajaa kyllä asian maatilan elukoineen.
sunnuntaina jos mahdollista niin kannattaa tulla iltapäivästä vähän myöhemmin. Heti aamusta on aina ruuhkaa. Olen n. 10vuoden ajan ollut messuilla myymässä ja lähes aina sama juttu. Perjantai on taas todella hiljainen päivä.
sunnuntaina jos mahdollista niin kannattaa tulla iltapäivästä vähän myöhemmin. Heti aamusta on aina ruuhkaa. Olen n. 10vuoden ajan ollut messuilla myymässä ja lähes aina sama juttu. Perjantai on taas todella hiljainen päivä.
Nimittäin, että perjantai on hiljainen päivä. Aion nimittäin mennä silloin. Hieno homma!
töissä joten saa kyllä rauhassa kierellä!=)
Siellä ei ole mitään mitä ei löytyisi myös messukeskuksen ulkopuolelta.
Pystyykö sillon liikkuun rattaiden kanssa?
Kantsiiko tulla heti aamusta?
Ja onhan siellä ihan hirmu paljon puuhaa lapsille ja näkemistä saman katon alla. Ei sinne ollakaan menossa shoppaileen, vaan lapset pääsee touhuamaan.
nuo kyseiset messut ovat. Itselle ei tulis mieleenkään lähteä tuonne. Monta kertaa olen ihmetellyt koko messuja; kuka tuollaisille vapaa-ehtoisesti lähtee kattelemaan jotain vaippamerkkien standeja ja haalimaan maistiasia jostain surkeista valmisruoista??? Järjetön meno, rääkyviä pentuja ja kireitä vanhempia ryysimässä vankkureiden kanssa edestakaisin. Nuo messut eivät ole mitään muuta kuin markkinaihmisten keksintö edistää nykyistä suuntausta tehdä lapsuudestakin asia, joka kuuluu "ostaa oikeanlaiseksi":
Huh, viettäisitte lastenne kanssa mieluummin sitä oikeata laatuaikaa vaikka kotona ulkoillen ja lettuja paistaen.
nimenomaan rauhallisia. Sitten illemmalla jonkun verran porukkaa enemmän kun ihmiset pääsee perjantaisin aiemmin töistä. Kyllä siellä ihan hyvin rattaiden kanssa pääsee mun mielestä.
T. Töissä messuilla