Millainen palkka ja varallisuus sinulla pitäisi olla...
Millainen taloudellinen tilanne sinulla/ perheellesi pitäisi olla, että raaskisit ostaa 70 000 euroa maksavan auton? Tulot ja varat.
Jos siis ylipäätään käytät autoa tai haluaisit käyttää.
Kommentit (19)
Pärjään tonnilla kuussa. Kuolemaani asti.
Jos laittaisin autoon 70 000 €, pitäisi vuosipalkan olla yli 2 000 000 €
Pitäisi olla tuo 70 tonnia ylimääräistä. Varmaan siis yhteensä varallisuus ainakin 200 000 (helposti likvidoitavaa, ei missään asunnossa/mökissä kiinni, vaan niiden lisäksi) jotta kävisi edes mielessä tuon hintaisen auton osto.
Meillä on yli 70 000 e maksanut auto. Perheen bruttotulot n. 12 000 e/kk, varallisuutta ehkä 800 000 arvosta. (En itse asiassa ihan tiedä puolison tuloja.)
Itseäni ei autot kiinnosta. Jos olisin ostamassa autoa ihan itselleni, niin rahaa pitäisi olla todella paljon, että "omaksi huvikseni" ostaisin tuollaisen auton. Jos olisi useita miljoonia, niin sitten varmaan tuo 70 000 alkaisi tuntua niin pieneltä, että voisin sen autoon tuhlata.
En ostaisi autoa ikinä koska autot ja autoilu on junttia
Ihan sama minkälainen olisi. En aio ostaa koskaan autoa jonka hintalapussa on enemmän kuin neljä numeroa.
En näe mitään järkeä ostaa tuon hintaista autoa, olisi tulot mitkä hyvänsä.
Eurojackpot. Auton suhteen kipuraja on 30000€.
210000€ pitäisi olla tilillä jotta siitä voisi 70000€ irroittaa. Ei sillä että siltikään rupeaisin tuollaista autoa ostamaan. Mieluummin vaikka 20k autoon ja 50k sijoituksiin.
Ei ole sellaista summaa. En koskaan ostaisi noin kallista autoa. Halvemmallakin pärjää.
Ei kiinnostaisi hankkia kallista autoa vaikka ylimääräistä rahaa olisi.
On äärimmäisen noloa ja typerää hankkia tuon hintainen auto varsinkin jos 20 000 siitä hinnasta on nolosta sakubrändistä maksettua.
Järkevää on hankkia Kia, Hyndai tai Skoda. Sillä pääset hyvin paikasta paikkaan halvalla. Typerykset on vain aivopesty uskomaan, että se"permium" tarkottaisi jotenkin parempaa, sillä saadaan vain hönöiltä rahat pois.
Yhtään millään tuloilla ei ole järkeä hankkia tuon hintaista autoa.
Kyllä varmaan ainakin miljoona pitäisi olla varallisuutta, muuten en tuhlaisi autoon noin paljoa.
Kolmen viikon päästä saan 15333333,33€ niin ihan minkälaisen vaan voisin ostaa, mutta pidän vanhat.
Autot ei kiinnosta. Olen ostanut käteisellä yli 30 000 euron autoja, varmaan 40 000 olisi omasta mielestä maksimi. Raha ei ole ongelma. Autolainaa en ottaisi.
En voisi laittaa autoon yli 3kk nettopalkkaa. Eli vuositulot pitäisi olla 280000 €. Autoni arvo on nykyään noin 1/500 osa varallisuudestani. Eli siitä suhteutettuna varallisuus pitäisi olla 35 miljoonaa.
En ostaisi millään palkalla 70t€ autoa, mutta liisata voisin noin 10t€/kk bruttopalkalla.
Keskipalkka ja miljoonan euron varallisuus. En ole autoihminen.