Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Joustaako kunnalliset päiväkodit yhtään aukioloajoissa?

Vierailija
20.04.2011 |

Jos päiväkoti menee kiinni klo 18.00, voisiko olla noin 3 kertaa kuussa auki 15 min pidempään, eli klo 18.15 asti?



Toinen vaihtoehto on mennä vuoropäiväkotiin, joka taas sijaintinsa takia on hankala meille, kun meillä ei ole autoa.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

15 min myöhempään töissä kuin työaikasi on?

Vierailija
2/7 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulle on joustettu aamuista sillon joskus, kun vanhin oli päiväkodissa. Työaika muuttui niin, että aamuvuorot alkoivatkin vartin aiemmin. Ja päiväkodille sopi, että niinä kertoina sinne tuli joku aiemmin, kun mulla oli aikaiset aamut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noh, olisitko itse valmis olemaan 3 kertaa kuussa 15 min myöhempään töissä kuin työaikasi on?

moni päiväkoti joustaa, kunhan ajat on ilmoitettu ajoissa etukäteen, sillä pk suunnittelee hoitajien ja opettajien vuorot niin, että joku tulee siis noina päivinä 15min myöhemmin töihin ollakseen 15min pidempään. ei kannata viedä vuoropäiväkotiin tuon takia, ja luulen että teidät laitettaisiinkin mieluummin tavalliseen, koska tuo on ihan tavallinen silloin tällöin etukäteen sovittu lisävartti!:)

Vierailija
4/7 |
21.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

eräs yh joutuu tuomaan lapsensa joskus 5.15. On itse päiväkodissa töissä ja siksi on oltava töissään aikaisin.



Nämä ovat päiväkotikohtaisia ja AIVAN PÄIVÄKODINJOHTAJASTA KIINNI! Kyllä joku joustaa ja tulee töihin varhemmin tai on töissä pidempään!!! Otat vain reilusti yhteyttä siihen päiväkodinjohtajaan ja jos ei yhteisymmärrystä synny, voit viedä asian eteenpäin!

Vierailija
5/7 |
21.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta Helsingissä ainakin kunnallisten päiväkotien on oltava tarvittaessa auki 6.15-17.30. Eli tuo sinun ilmoittamasi aika jo puoli tuntia pidempään. Entäs sellainen päiväkoti, jossa saa myös iltahoitoa? Eli on auki johin 20-21.00 asti.

Vierailija
6/7 |
21.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli saimme huomautuksen siitä, että lapsi haetaan vasta 16.57 (hoitoaika 8-17), sillä hän on ainoa hoidettava klo 16.00 jälkeen. Oli kuulemma kamalan kallista yhtä varten pitää hoitajaa. Vastasin, että maksan sen verran veroja, että se hoitaja saa luvan tehdä myös töitä palkkansa eteen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
21.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

aukesi tunnin molemmista suunista. Hoitoaika on kuitenkin lapsella se 9 h mutta kellonaikoja sai muuttaa kun ilmoitti päivää ennen.