Vapaaehtoistyötä ihmiselle joka ei ole seurallinen?
Mitä vapaaehtoistyötä teette te, jotka ette pysty toimimaan tukihenkilönä, vapaaehtoisena ystävänä, vanhusten seuralaisena tai ulkoiluttajana, varamummina tai ohjaamaan kerhoja?
Kommentit (11)
Lumitöitä kun sitä lunta sitten tulee. Mummojen liittymät auki aamulla klo 5 että niiden kelataksit pääsevät pihaan.
Vierailija kirjoitti:
Kissatalo?
😅 Valtavasti mt-ongelmaisia, joskus hyvinkin kamalia ihmisiä joiden kanssa pitää jaksaa toimia. Tämä nyt oli vain minun kokemukseni, mutta kai tuo aika yleistä on.
Vierailija kirjoitti:
Kissatalo?
No todella. Itse olen ollut vapaaehtoisena kodittomille kissoille.
Järjestön tai seurakunnan keittiöhommiin. Jos ei halua jutustella, niin voi vetäytyä tiskaamaan tai kuorimaan porkkanoita.
Googleta onko paikkakuntasi mukana siinä Siskot ja Simot-yhdistyksen joulukortteja yksinäisille vanhuksille -kampanjassa. Kortit viedään ilman postimerkkiä, paikkakunnilla usein useampi keräyspiste johon voit viedä.
Ei jossain ruokajakelussakaan varmaan joudu liikaa jutella?
Juopottelen ja palautan tyhjiä tölkkejä sekä pulloja kauppaan ( alkoon kans ).
Jos puheilmaisusi on kohtalaisen selkeää, niin onko jotain lehdenlukua tallenteille näkövammaisia varten enää?
Vierailija kirjoitti:
Jos puheilmaisusi on kohtalaisen selkeää, niin onko jotain lehdenlukua tallenteille näkövammaisia varten enää?
Tulin myös kirjoittamaan lehtien ja kirjojen lukemisesta sokeille. En tiedä myöskään, vieläkö toiminta on käynnissä. luulisi että on.
En tee mitään mutta ainahan voi kerätä vaikka roskia.