Muita alle 5-kymppisiä jotka alkaa nukkumaan klo 21 ja herää 5.30?
Onhan tämä mukavaa. Rytmi pitää olla. Elimistö toimii kuin kello ja töissä jaksaa mukavasti. Vapailla saatan valvoa puoli tuntia pidempään, mutta pidän rytmin silloinkin.
Kommentit (6)
Töissä olles ja nuorena teininä kouluun herätys oli 5-6.Piti lähtee koulubussille jälkeen 7tai 7,30.Rankkaa..Nyt 2010kun sairastu lähden lenkille vieläkin 3herään..4jo mennyt ulos.Paitsi nyt pysty lähtee enää..Mut herään usein tvtä katon..kauppaan ennen 8.Ruokakaupat kerran viikko..Sen jaksaa.
Rytmi pitää olla? Niin, rytmi sekin on, jos menee nukkumaan 02:00 ja herää 10:00.
Kaikilla on vuorokaudessa samat 24 tuntia. Ei niitä tule enempää vaikka kuinka menisi nukkumaan ajoissa.
Nukun sillo ku nukun. Valvon sillo ku valvon.
Täällä yksi.🙋 Ehkä vuorotyö on vaikuttanut?
Olen aikanaan ollut ja edelleen olen tuossa rytmissä ( nyt liki 60v). Jokaisella oma rytminsä, mutta mulle sopii tämä.
Täytyy olla tosi erityinen syy, miksi pitäisi valvoa myöhempään. Syy voisi olla vaikka läheisen hääjuhlat.
Kyllä, tosin yritän mennä kasin jälkeen sänkyyn, koska herätys on 3.30 tai 4.30. Ihan pakon sanelemaa, johtuen töistä. Mutta en mä jaksa enää vapaillakaan kauheen myöhään valvoa, hyvää illanviettoseuraa siis.