Mikä olisi sinun ratkaisusi työttömän aktivoimiseen?
Kovasti täälläkin arvostellaan keinoja joita hallitus yrittää keksiä saadakseen työttömät etsimään töitä. Jos ei olemassa olevat aktivointikeinot kelpaa niin keksi itse paremmat.
Kommentit (287)
Työ, josta maksetaan sellaista palkkaa, että sillä tulee toimeen.
Vierailija kirjoitti:
Työ, josta maksetaan sellaista palkkaa, että sillä tulee toimeen.
Jostain syystä semmoinen ei ole tullut noille mieleen. Jollain pyhällä hengelläkö he itse töitään tekevät?
Yleisimpiä aktivointikeinoja ovat työkokeilu ja kuntouttava työtoiminta. Myös cv-kursseja ja uravalmennusta järjestetään. Yksittäisissä tapauksissa työtön voidaan aktivoida myös työllistämistyöhön, mutta se on vähenemään päin, koska palkanmaksu on kallista.
Luuletko ettei suurin osa työttömisrä etsi töitä? Ne jotka eivät etsi, todennäköisesti eivät edes kykenisi töihin. Tiedätkö että viimesijainen tulonlähde käytännössä on juurikin työttömyyskorvaus, ei esimerkiksi sairauspäiväraha.
No mun kohdalla toimi se että hain normaaleja palkallisia, enimmäkseen oman alan, työpaikkoja ja yhteen paikkaan sit olin paras hakija. En nyt oikein tiedä mikä olisi parempi tapa. Sain töitä siis tällä tavoin.
Tuossa on taustalla ajatus siitä, että työttömät olisivat vapaaehtoisesti työttömiä. Varmasti sellaisiakin on, mutta hyvin vähän. Kyllä suurin osa haluaisi töihin, mutta töitä ei ole. Toisilla taas voi olla terveydellisiä ongelmia, mitkä estävät työnteon, miten jotain sairauseläkeläistä aktivoit.
Vierailija kirjoitti:
Työttömät ehkä hakisi töitä jos tukia leikataan jos ei hae töitä tai ota töitä vastaan? Työttömien pitäisi ymmärtää se että työttömät on syyllisiä siihen että suomessa menee huonosti koska työttömät elää muiden siivellä.
Olin kerran noin vuoden verran työttömänä työnhakijana, eikä minulle sinä aikana kertaakaan tarjottu töitä. Itse omalla aktiivisuudellani lopulta työllistyin. Taitaa olla urbaanilegendaa tuollaiset töistä kieltäytyjät.
Työpaikat.
On aika toivotonta etsiä työtä, kun ei mihinkään kelpaa. Entiseen aikaan oli velvoitetyöllistettäviä, joille piti keksiä jotain oikeaa palkallista työtä. Itse olin eräässä elämänvaiheessa työnsuunnittelijana. Aika haasteellista oli löytää työtä epäsosiaalisille alkoholisteille pienissä kylissä.
Eihän ongelma ole se, että ei työttömät hae töitä! Ongelma on se, että otetaan töihin mieluummin vaikka ulkomaalainen tai työpaikkaa vaihtava kuin työtön suomalainen.
Vierailija kirjoitti:
Joko teet töitä tukien eteen , eli siivota roskia, vaihdat alusastioita ja muuta mihin ei tarvitse olla kovin fiksu ja saat sitä työtä vastaan yhteiskunnalta tuen asuntoon, ja sen verran että et näe nälkää. TAI menet opiskelemaan TAI haet itse töitä, tarvittaessa parikin työtä. Mutta ilmaisen rahan jakaminen saa loppua.
Oletko ajatellut, että noihin mainitsemiisi töihin on jo tekijät ihan että heille maksetaan siitä palkkaa? Pitäisikö heiltä siis viedä palkkatyöt, häh?
Kun sähkön hinta pari vuotta sitten kohosi kohtuuttomasti, hävisi omalta kylältäni valtaosa avoimisto työpaikoista. Jopa usemman vuoden työvoimatoimiston sivuilla roikkunut osa-aikainen henkilökohtaisen avustajan paikka täyttyi.
Siinä sitä mietittävää.
Rahaa ammatilliseen koulutukseen lisää ja uusia työpaikkoja lisää! Tämmöiset tulee ekana mieleen.
Kunnon työpaikat. Sellasta rehellistä duunarityötä, rautavalimoo, paperitehdasta. Ei mitään tylsiä palveluammatteja.
Kunnon palkka ja vakituinen työsuhde, jotta saisi tulevaisuudenuskoa. Varmasti tulisi hakijoita.
Raha ja vastikkeellisuus, HUOM: kunnon palkka!
Asia pitäisi ajatella niin, että on kunnan/valtion VELVOLLISUUS järjestää töitä jokaiselle.
Ei tarvitsisi maksaa tukiakaan, kun jokainen saisi palkkaa 'kunnantöistä' jos ei esim. 3kk kuluessa itse löydä.
Ja tuo työ voisi olla mitä tahansa, vaikka mummojen ulkoiluttamista vanhainkodissa tmv. palkkaa saisi esim. 10e/h, kertyisi eläke ja lomat jne. eli oikea työ.
Jokainen saisi itse valita tekeekö 10h/vko vai 40h/vko, ja palkka sen mukaan =jos ei tee kun muutaman tunnin/vko, saa itse keksiä millä maksaa asunnon ja ruuan jne.
Jos ei pysty töihin, tai vain lyhyempään päivään (esim. sairaat) he tietenkin(!) saisivat asiaan kuuluvia tukia.
Päihdeongelmaiset voitaisiin sijoittaa omiin asuntoloihin tmv. joissa rahaa ei tippuisi, mutta olisi vuode ja saisi ruokaa jne.
ensin pitäis varmaan olla syy elää
Se että lopetatte maanisen hokemisen aktivoinnista ja aktivoit itsesi jos tuntuu siltä. Sillä ongelma on heti ratkaistu. Kokonaan. Lisäksi raha ja toimeentulo, luo lisää rahaa. Näivetys ei. Turvallisuus luo turvaa, kun on toivo. Ilman toivoa jäljellä on ollut joillakin toivottomuus.
Palkanmaksu?