Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suomenlahdella ei GPS toimi, haittaa melko monelle ja vaaraa!

Vierailija
21.10.2024 |

Ruotsinlaivojenkin automaattiohjaukset toimivat sateellipaikannuksella, nyt näyttävät kilometrejä vikasuuntaan. Moni mökkiläinen täysin ajaa veneellä gpsn varassa vain tähystäen jos sitäkään, veneet toimineet jo vuosia täysin automaattiohjauksella. Nyt veneet ja laivat voivat ohjautua toistensa alle tai karikoille, täysin sotkettu satelliitti paikannus!

Olen merillä ollut ja noita rahtilaivoja ohjataan myös tutkan avulla mutta pääosin ja valtaosan ajasta ohjaus täysin sateellipohjainen ja automaattinen, ruorimiehen tehtävä vain tähystää ja valvoa tutkaa. Noita käytäntöjä ei nyt voida käyttää ja aina riskit lisääntyvät kun automaattisia turvajärjestelmiä poistetaan käytöstä, siksi lentokoneita ja laivoja, junia ei ajeta käsi ohjauksella kuin pakkotilanteissa.

Minun aikana piti kasarilta aina 2010 alkuun asti osata suunnistaa myös tähdistä mutta mahdotonta useisiin satamiin ajattaessa vaikka Raahen Rautaruukin satamaan kun koko taivas punainen sulaton valosta. Samoin Tukholma ja isot kaupungit. Tukasta hyvä ruorimies osaa rannan muotojen perusteella ajaa mutta on totuttu että sateellittipaikannus kertoo sijainnin ihan metrilleen niin muu ohjaus jäänyt.

Tuota ei ymmärretä mitkä vaarat merillä kun sateellipaikannusta häiritään, kaikki siellä liikkuu satellien ohjaamina nykyään

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla