RKP ja kristillisdemokraatit lähtee opposition kanssa kaatamaan alkoholin kotiinkuljetusta koskevan lakiesityksen
RKP ja kristillisdemokraatit aikovat äänestää opposition tavoin, että sekä sairaalaverkkoa että alkoholin kotiinkuljetusta koskevien lakiesitysten mietinnöt valmistellaan eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnassa.
Hallituspuolueista kokoomus ja perussuomalaiset haluaisivat sairaalaverkkoa koskevan esityksen hallintovaliokuntaan ja alkoholin kotiinkuljetusta koskevan esityksen talousvaliokuntaan.
Asiasta äänestetään huomenna eduskunnassa.
Kommentit (4)
Kyllä kotiin kuljetus työllistää ne kuljettajat. Asiakas maksaa ihan kuin ruuan kotiin kuljetus. Sehän on mukavaa että voi tilata vaikka yllätys vieraille viiniä tai sauna oluet. Tai boolitarvikkeet juhliin. Oikein kätevää. Usein unohtuu valkoviini kala aterialta voi tilata ja kun on lähdössä mökille voi tilata mukaan mitä tarvii siellä. Kotiinkuljetus on auttanut myös invaliideja kuin sairaita sekä autottomia. Monella ei ole omaa autoa.
Tämä on tietysti oikein. Vain ps ja kok ajaa Suomeen diktatuuria, jolla ohitetaan täysin vakiintuneet toimintatavat ja asiantuntemus.
Vierailija kirjoitti:
Tämä on tietysti oikein. Vain ps ja kok ajaa Suomeen diktatuuria, jolla ohitetaan täysin vakiintuneet toimintatavat ja asiantuntemus.
Miten alkoholin vapauttaminen liittyy diktatuuriin?
RKP selkeästi kostaa nikotiinipussi-kärynsä ja oppositio on tietenkin aina eri mieltä kuin hallitus. Periaatteen vuoksi
Haha. Persut ja kokkareet saa köniin!