Kaverini pelkää lääkäreitä ja pelkää tehdä rikosilmoitusta
Kaveri joutui vuosia sitten erään lääkärin uhriksi. Ei ole asiaa saattanut eteenpäin, koska häntä kohtaan oltiin todella ikäviä aiheesta monelta taholta, koska eivät uskoneet häntä, eivätkä tienneet lukuisista oikeusjutuista tekijää vastaan.
Kaveri sairasti vakavaa masennusta asian vuoksi. Hän pelkää lääkäreitä ja kokee, että hänestä luullaan lääkäreiden taholta vaikka mitä. Kaverin mukaan se tulee julki heidän puheistaan vaivihkaa. Kaveri kertoi, että gynekologi esimerkiksi puhui hänelle hiv testin uusimisesta ihan kuin hänellä olisi lukuisia partnereita, vaikka hän on vuosia ollut ilman parisuhdetta ja seksikontakteja on vain kahden pitkäaikaisen kumppanin kanssa. Kaveri sanoo alapäänsä näyttävän melko revityltä, vaikka ei ole synnyttänyt. Ja sanoo, ettei lihakset toimi sieltä oikein, koska pahoinpitelijä teki viillon sinne muun muassa.
Haluan auttaa kaveriani. Missä Suomessa voi käydä gynekologilla, jolle voi kertoa vihdoin mitä on käynyt ja joka voi kertoa näkeekö hän muutoksen mistä kaveri puhuu? Ja joka ei kirjoita kaverin kertomaa miehinkään muiden nähtäväksi?
Onko poliisilaitoksella paikkaa missä asian voi käsitellä rauhallisessa ympäristössä?
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Ottaa yhteyttä Seri-keskukseen ja Tukinaiseen, jos tuo nyt on jotain, mitä ihan oikeasti on tapahtunut eikä psykoosihoureita.
Eikös Seri-keskus hoida vain ihan tuoreita juttuja. Tämä on vuosia vanha juttu. Ei ole psykoosissa. Ihan kamala juttu.
Miksi kukaan alanuolittaa tällaista tragediaa?
Siitä on apua jos olet läsnä tutkimuksessa. Kaverisi voi pyytää dokumenttia alapäästä löytyvistä traumoista. Jos gynekologi ei olsaa niitä kartoittaa, voi häneltä kysyä mitä tahoa hän suosittelee asian selvittämiseksi. Voitte jättää sanomatta että traumat ovat toisen lääkärin tekemiä.
Rikosasialtahan tuo kuulostaa.
yksityiselle ja tukea mukaan. Lausuntopyyntö lääkärille. Lausunto on lääkärillä velvollisuus kirjoittaa.
sitten rikosilmoitus poliisille.
jos ammattitoiminnassa tuotettu vammat (eikä vapaa-ajalla) niin voi myös valviraan ilmoittaa.
Tukinaiseen kannattaa soittaa. Ne jeesii ja pohtii kaverina vaihtoehtoja, vaikka ois vanhakin keissi.
Ymmärrän kaveriasi ja sinua että tahdot auttaa. Ymmärrän täysin epäluottamuksen lääkäreitä kohtaan. Ymmärrän myös että rikosilmoituksen teko pelottaa. Olen kokenut hieman samansuuntaista.
Kaverisi tarvitsee paljon tukea. Rikosilmoitus on oikea tapa toimia, toivottavasti löytyy myös hyvä lääkäri.
Hyvä idea varmaan myös että jätätte ensin sanomatta että vammat ovat toisen lääkärin aiheuttamia. Riittää että se tieto tulee rikosilmoitukseen.
Ottaa yhteyttä Seri-keskukseen ja Tukinaiseen, jos tuo nyt on jotain, mitä ihan oikeasti on tapahtunut eikä psykoosihoureita.