Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Jos vauva syntyy rv 33 niin onko se tosi paha asia?

Vierailija
13.04.2011 |

Jääkö yleensä henkiin ja onko yleensä vammainen? Onko tosi vaarallista?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ongelmia. Tietenkin aina on mahdollisuus että jotain menee pieleen, mutta niin se on vaikka vauva syntyisi täysiaikaisestikin.

Vierailija
2/4 |
13.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko sun tutulla syntynyt vauva silloin vai miksi kyselet? Mulla syntyi tyttö juuri viikolla 33, viime vuonna. Ehdin tosin saada kortisonipiikit vauvan keuhkoja kypsyttämään, muuten olisi joutunut ehkä olemaan jonkin aikaa hengityskoneessa. Nyt oli synnyttyään vain 9 tuntia ylipainehengityshoidossa (CPAP), ei siis hengityskoneessa, ja sen jälkeen pärjäsi ihan tavallisella ilmalla ilman mitään apuvälineitä. Sinivalohoitoa sai monta kertaa ja sairaalassa piti olla kolme viikkoa. Lämpöpatjalla oli aluksi pari viikkoa, sitten piti itse lämpönsä hyvin. Hengitys katkeili (apneat) paljon, mikä on keskosilla tavallista, sitä jatkui aina laskettuun aikaan asti (mikä on tavallista pidempään) ja siihen oli lääkitys. Meillä oli kotona monitori, joka hälytti jos hengitys katkesi. Kovin unelias oli eikä jaksanut syödä pullosta juurikaan aluksi, joten nenämahaletku oli kuusi viikkoa. Imetys ei onnistunut. Mutta on kasvanut ja kehittynyt ihan hyvin, mitään ongelmia ei ole keskosuudesta jäänyt, tyttö nyt 6kk. Tosin infektioita on sairastanut paljon, johtuen siitä, että vasta-aineet alkaa siirtyä istukan läpi juuri viikon 33 tienoilla ja tyttö missasi sen lähes täysin. Lisäksi on napatyrä, joka myös keskosilla yleinen, mutta sitä seurataan ja ehkä nelivuotiaana leikataan jos ei ole itsekseen parantunut.



Melkein kaikki viikolla 33 syntyneet selviävät ihan hyvin ja heistä ei tule vammaisia, jos siis ei ole muuta ongelmaa kuin se varhaisella viikolla syntyminen. Jos on vaikka syntyessään infektio päällä, silloin voi tulla aivovaurioita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
13.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen huolissani yhdestä ystävästä kun tällä supistelee jo tosi kipeästi ja tulee jo ruskeaa limaa ja synnytys alkaa varmaan ihan kohta, tällä on rv 33.

Vierailija
4/4 |
13.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka on yleensä raja keuhkojen kypsymiselle, eli sen jälkeen ei keuhko-ongelmia. Mun syntyi 34+3 ja mitään ongelmia ei ollut, ei edes sinivalohoitoa tarvinnut.

Tosin sun ystävä ehkä myös ehtii saada sitä kortisonia niin se laittaa ne keuhkot kypsymään etuajassa.