Vitosluokkalaisella iso matikankoe syysloman jälkeen tiistaina
En tiedä mitä opettaja on ajatellut. Mun tyttö jo nyt stressaa kun koe on heti loman jälkeen.
Kommentit (9)
Jos vitosluokkalainen noin pahasti stressaa kokeista, on jossain vikaa. Todennäköisesti kotioloissa ja vanhemmissa.
Niin? Onhan tässä aikaa valmistautua, jos sitä meinaat. Ja oppiminenhan tapahtuu tunneilla. Kannattaa olla paikalla ja seurata.
Eihän matematiikan kokeeseen tarvitse erikseen valmistautua, jos on laskenut tehtävät ja ymmärtänyt asiat.
Jos lapsella on haasteita matikassa, on haasteita muinakin aikoina kuin loman jälkeen. Alakoulun arvosanat eivät määrittele vielä tulevaisuutta. Mutta mikä estää lomalla kertaamasta asioita esim. 0.5 h per päivä?
Vierailija kirjoitti:
Niin? Onhan tässä aikaa valmistautua, jos sitä meinaat. Ja oppiminenhan tapahtuu tunneilla. Kannattaa olla paikalla ja seurata.
En ota muuhun kantaa, mutta itse en ole koskaan oppinut juurikaan tunneilla. Lähinnä itsekseni lukemalla. Tunnit olivat koulussa pitkälti hukka-aikaa oppimisen suhteen minulle.
Onhan tässä kokonainen viikko opiskella ennen lomaa. Sitten lomalla parina päivänä tärkeimpiä asioita. Ei matikan opiskelua voi jättää viimeiselle illalle.
On tyhmään saumaan koe, sillä en minäkään saisi mielenrauhaa alla olevista asioista.
Olisihan se ollut järkevämpää juuri ennen lomaa tai viikko loman jälkeen se koe olla, jotta saisi mielen nollattua lomalla.
Eipä tilannetta auta tänne avautuminen. Parempi se olisi opettajan kanssa neuvotella asioista.
Voi voi sentään.