Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ihminen, joka kurittaa lastaan fyysisesti on epäonnistunut kasvattajana

Vierailija
03.10.2024 |

Ja lapsi joutuu kärsimään siitä, että vanhempi ei osaa kasvattaa lastaan muuten kuin väkivallalla.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri näin

Vierailija
2/5 |
03.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja miten sellaiselle lapselle voi opettaa että toisia ei saa lyödä?  

Että häntä saa lyödä, hänen koskemattomuuteensa saa kajota, mutta muita ei.   Hän ei siis ole yhtä arvokas kuin muut. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
03.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Ihminen, joka larittaa kustaan fyysisesti on epäonnistunut kasvattajana..."

Kunnollinen Tullimies

Vierailija
4/5 |
03.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joka turvautuu fyysiseen rangaistukseen, on jo hävinnyt koko pelin. 

Jos jokaisella on oikeus fyysiseen koskemattomuuteen, niin kyllä se oikeus on jokaisella lapsellakin. Vielä korostetusti! Vai mitäpä tykkäisit, jos töissä tulisi pomolta tukkapöllyä tai luunappi, jos jossain asiassa vähän mokaisit? Sitähän  minäkin. 

Se, joka käyttää väkivaltaa, opettaa käyttämään väkivaltaa. 

Vierailija
5/5 |
03.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se vie luottamuksen pois, lapsi ei osaa enää luottaa omaa vanhempaansa. Se taas johtaa isompiin huoliin sen jälkeen. 

Sen takia on huvittavaa välillä kun vanhemmat ihmiset sanoo että edelleen pitäs lyödä koska nuoret on sekasin :D Ne on sekasin sen takia koska nää vanhemmat ihmiset on itse sekasin siitä heidän hakkaamisestaan, se on se oikea syy. 

Väkivalta ei oo koskaan ratkaisu

On oltava ovela jos haluaa voittaa lapsen luottamuksen puolelleen ja samalla kumminkin pitää kuria myös

Tää sama muuten pätee eläimiinkin, ihmiset (varsinkin vanhemmat miehet) huuutaa kadunvarsissa koirilleen ja riuhtoo hihnasta ja luulee niiden koirien tajuavan jotain, se on vaan alhasen älykkyyden merkki