Minä (adhd), lapsen opettaja ja veljeni olemme sitä mieltä että veljenpojalla ADHD,veljen vaimo ei myönnä asiaa
Poika on vasta 9vuotias ja tilanne jo ihan hirveä. Varastelee,riehuu koulussa,luuhaa iltamyöhään ulkona.. eskarin kertasi aikoinaan kun ei ollut vielä koulukypsä.Puhe on melko epäselvää,puhuu nopeasti ja ääntää epäselvästi (esim. kissa= kiasa).
Lääkitys,terapia,pienryhmä ym tukitoimet voisi auttaa mutta minkäs teet kun äidin mielestä yhteiskunta ei ei ymmärä hänen lastaan,pojassa ei ole vikaa vaan opettajassa jne,
Kommentit (2)
Joo ei tuon aloituksen perusteella voi arvioida millään tavalla adhd:n mahdollisuutta, kun ei mainita adhd:n ydinoireita ollenkaan. Jotain on vialla, se on selvää. Tarkemmin ei voi tietää mistä on kyse ilman kunnollisia tutkimuksia. Adhd ei ole sama kuin huono käytös, vaikka moni niin tuntuu kuvittelevan. Kotikonstein voi tehdä paljon ennen diagnostisiin selvittelyihin hakeutumista. Kannattaa varmistaa että säännöllinen ja riittävän monipuolinen ravinnonsaanti, riittävän pitkä ja keskeytymätön uni, riittävät ja ikätasoon sopivat virikkeet ja harrastukset, sosiaaliset suhteet ja sopiva ruutuaika sekä sopivat säännöt ja rajat joita myös noudatetaan on kunnossa. Jos kaikki nämä on ok, ja lapsi siitä huolimatta oireilee, niin sitten vasta on syytä epäillä että on jotain neuropsykiatrista poikkeavuutta.
kuulostaa enemmänkin kasvatuksellisesta ongelmalta "Varastelee,riehuu koulussa,luuhaa iltamyöhään ulkona". ei tuollainen kuulu tavallisen 9-vuotiaan normaalin TAI edes ADHD-lapsen käyttäytymiseen. taas sitä yritetään hoitaa oireita, eikä juurisyytä. (tai sitten sitä yritetään saada lääkitys että voi sitten niitä myydä lisätienestinä mitä oman siskoni kaveri tekee lapsensa lääkkeille)