Miksi kokoomuksessa ja kirkossa vedetään kilarit kun joku kehottaa vain noudattamaan Raamattua?
Kommentit (16)
Uskon ydin on enemmän 10 laskyssakin kuin raamatun juutalaisten perinnetiedossa
Vierailija kirjoitti:
Uskon ydin on enemmän 10 laskyssakin kuin raamatun juutalaisten perinnetiedossa
Voi olla mutta eikö Raamatulla ole kirkolle mitään väliä?
Kaikkea Raamatussa sanottua ei kannata noudattaa.
Niin Juudas Iskariot meni ja hirtti itsensä. Mene ja tee sinä samoin.
Jos Pekola puhuu vertauskuvallisesti, tulisi hänen myös ymmärtää, että myös Raamattua tulee tulkita vertauskuvallisesti aina luomiskertomuksesta lähtien.
Kristittyjen kirja on Uusi testamentti, vaikka Vanhaa testamenttiakin on hyvä lukea. Mutta Uusi testamentti on se keskeinen kirja meille kristityille.
Kristinuskon ydin on Jeesuksen sovitustyö puolestamme.
Tuolla satukirjalla pyyhin perseeni.
Ei uskonnoilla ole saatu muuta kuin pahaa aikaan.
No kokoomus ei taida edustaa raamatun todellisuuskäsitystä. Eikä se ole kovin kristillistäkään tuomita ja pyrkiä rajoittamaan toisten elämiä. Hiljaa itsekseen kotona voi heidän sielujensa pelastuksen puolesta rukoilla toki.
Luterilaiset eivät noudata Vanhaa Testamenttia.
Pitäisikö kirkon irtisanoutua Raamatusta?
Vierailija kirjoitti:
Luterilaiset eivät noudata Vanhaa Testamenttia.
Uuttako noudattavat?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Luterilaiset eivät noudata Vanhaa Testamenttia.
Uuttako noudattavat?
Jeesuksen opetuksia.
Kai nyt ap ei niin tyhmä ole, että tajuaa sen, ettei tappouhkauksia voi kukaan viljellä - oli kohde kuka tahansa.
Olen itse uskova, mutta inhoan Raamatulla päähän lyömistä. Jeesus tuli pelastamaan maailman, ei tuomitsemaan. Siksi kellään ihmisellä ei ole oikeutta tuomita tai hyökätä kenenkään kimppuun. Ei edes persujen tai KD:n väellä.
Siis joko Raamattu on kaikesta oikeassa ja erehtymätön noudatettava tai sitten ei ole. Niin yksinkertaista se on.
Outo juttu tosiaan