Voi kun olisi rahaa sisustaa edes hieman :´´(
Kommentit (33)
IHan ensin kun siivoaa ja raivaa, vähentää kirjavuutta ja sitten valkkaa omista valikoimista sisustuksen -vähemmän on enemmän.
Luonnonantimista saa paljon kivaa. Kivistä ja oksista saa kauniita asetelmia.
Ja jos yhtään voi satsata, niin jo yhdenkin väriseinän maalaaminen muuttaa ilmettä ihmeesti.
Kerro millaista teillä on. Yritetään yhdessä keksiä jotain hauskaa.
"annetaan" -periaatteella. Esim. meidän vierashuoneen sänky tuli sieltä ilmaiseksi.
Mun suosikkitapani sisustaa on maalaaminen. Maalipurkki ei paljon maksa, ja jos asut vuokralla niin on mahdollista että vuokranantajasi suostuu maksamaan tarvikkeet kunhan teet työn itse. Kahdessakin vuokrakämpässä olen saanut maalata omistajan kustannuksella koko paikan, keittiönkaappeja myöten.
voi myös maalata itse. Jälki on amatööriltäkin hyvää, kun tekee pohjatyöt kunnolla, poistaa vanhan maalin, hioo, pohjamaalaa ja taas hioo.
Aina ei ole niin, että uusi olisi parempi kuin vanha. Nykyiset huonekalut voivat olla uusina pinnalta siistejä, mutta repsahtavat pian.
No vähän käyty huonekalukaupoissa ja ikeassakin, mutta nyt on uuden näköistä :)
niihin ei tarvi vuokranantajan pukaakaan.
Mutta jos rahaa ei odella ole yhtään, niin sit se maalipurkin 30euroakin +suti ja hiekkapaeri on vaan liikaa. Silloin vois käyttää tätä mun toista sisustustapaa, joka on vielä halvempi:
pengotaan omat ja tuttujen ja mahdollisesti kirpparin verhokangaskasat. Kirpparilta saa joskus tosi hyviä puuvillaverhoja parilla eurolla. Niitä voi sit viritellä paitsi ikkunoihin, myös seinille ja huonekalujen hupuiksi.
Sekin piristää jo, kun tuntee, että on tehnyt edes jotain, muuttanut edes jotain, saanut vähän vaihtelua ja omaa persoonaansa näkyviin.
suht uusi pienkerrostaloneliö eli 3mh, oh ja keittiö jotka osin avointa yhteistä tilaa.
Löytyy myös vaatehuone, pikku wc ja kh jonka yhteydessä sauna.
Pahin kompastuskivi on tuo lasitettu terassi jolla tilaa n.15m2 ja joka on töysin käyttökelvoton romuvarasto, olut jo pari vuotta:((
Aidattu piha siinä ympärillä mutta siinä ei menesty ruoho eikä mikään joten ihan viidakko sekin.
Ei ole aikaa voimia eikä rahaa pihan kunnostukseen eikä terassin tyhjennykseen/raivaukseen ja sisustamiseen.
Mitä itse sisätiloihin tulee niin lattiat tammipuuta, seinät perusvalkoiset ja lasten huoneessa varsinkin 1 vino seinä jonka kohdalla (ikäänkuin syvennys) koulupöytä on kärsinyt kun maalia lähtenyt lasten teippien jäljiltä.
Kerrossängyn haluaisin noille, saisi lattiatilaa mutta milläs ostat:(
Työhuone täysin kamala, mies ei huolehdi tietokonepöydästä yhtään, pölyinen romupöytä.
Tuo vanha kuntopyörä lähtee pois kunhan tulee roskalava taas kulmille.
Beiget auringonvalolta suojaa antavat verhot olkkarissa ja ohuet samaa sävyä keittiön puolella, jotenkin sekin väri jo tökkii.
Lapsilla limeä ja valkoista huoneessa.
Matot kermanvaaleita ja paskaisia.
Meidän mh pieni ja ankea, huoh.
Ei jaksa:((
ap
Mikään ei näytä hyvältä, kun nurkissa on kaikenlaista roinaa.
Katson vanhoja kotimaisia mustavalkofilmejä sisustajan silmillä. Ne on kuvattu usein oikeissa kodeissa, ja on silmiinpistävää, miten vähän huoneissa on tavaraa.
niinkään sisutuksen edellytyksissä.
Uskon kuitenkin, että piristyist, kun saisit terassia raivattua. Jos tavara on romua kuten sanoit, sen paikka on kaatsilla eikä teidän terassilla.
puun väriset kirjahylly ja tv-tasokin olkkarissa, yökyökyök!!
Puhtaan valkoinen tuntuisi kivalta, mutta kun ei ole varaa uusia ostaa enkä tiedä miten nuo hökötykset reagois maaliin...
Enkä sitten tiedä siitä valkoisestakaan pidemmän päälle..
Kauhea kriisi kuten huomaatte.
ap
joiden kautta liikkuuy ihan hyvääkin tavaraa, kuten verhoja ja huonekaluja yms. Esimerkiksi Facebookin annetaan/lahjoitetaan (ja jotain ) -palsta, mitä kautta olen itsekin laittanut tavaraa kiertoon ja mitä kautta olen saanut esim. tripp trapp -syöttötuolin lapselleni.
Mutta eihän nuo tietysti koko ongelmaa poista. Kyllähän sitä rahaa sisustamiseen menee, jos haluaa saada tarpeellista, toimivaa ja siistiä, kaikki ei voi olla ilmaiseksi hankittua (se onnistuu parhaiten asutuskeskuksissa, missä on paljon ihmisiä ja turhaa tavaraa, pitkien etäisyyksien paikoissa mahdollisuudet ovat tietsti paljon rajatummat).
Itselläni on periaate, etten katso kotona mitään rumaa tai epämiellyttävää - mielummin olen ilman. Sillä on päässyt jo pitkälle köyhimpinä opiskelija-aikoinakin.
Mies tai lapset ei välitä p*skan vertaa, itselläni särkee silmiä ja saan hepuleita kun olen esteetikko.
ap
Maalaa sopivanpituisia lankkuja tai liimapuuta valkoiseksi ja pinoa hyllyiksi leca-harkkojen avulla.
vaan turhan romun poistaminen nurkista. Sen jälkeen olo kevyempi ja mieli selkeämpi.
Jos ap jaksaisit tehdä vaikka vähän kerrassaan sitä raivausta. Eihän se ensin näy, mutta kun sitkeästi kannat tavara kerrallaan asioita pihalle, niin lopulta se koti paljastuu sieltä alta.
Ensiksi ottaisin ankeat verhot pois ja matot, ja yrittäisin hankkia jotain piristävämpää tilalle.
Sitten raivaisin vähän kerrallaan sen romuterassin.
Se vie aikaa ja voimia, kyllä. Mutta kyllä siitä selviää!
Joku pirteä ja miellyttävä väri tekstiileissä auttaisi kestämään puuhyllyjä. Voisit samalla etsiä huuto.netistä tai jostain mieleisempiä ja tavotteellisesti säästää rahaa niitä varten, jos siihen on taloudellisia mahdollisuuksia. Jo pelkästään tieto, että joskus tulevaisuudessa saisi mieluisampaa tilalle toisi voimia setviä nykyisiä romukasoja pois terassilta, homma ei tuntuisi niin toivottomalta.
Tämä kevätaurinko on rankka, olen huomannut sen itsekin. Tyytymättömyys kodin sisustukseen herää aina keväisin!
tai luonnonvalkoiset matot, jos ne pesis jos kerta tarve?
Ensiksi ottaisin ankeat verhot pois ja matot, ja yrittäisin hankkia jotain piristävämpää tilalle.
Sitten raivaisin vähän kerrallaan sen romuterassin.
Se vie aikaa ja voimia, kyllä. Mutta kyllä siitä selviää!Joku pirteä ja miellyttävä väri tekstiileissä auttaisi kestämään puuhyllyjä. Voisit samalla etsiä huuto.netistä tai jostain mieleisempiä ja tavotteellisesti säästää rahaa niitä varten, jos siihen on taloudellisia mahdollisuuksia. Jo pelkästään tieto, että joskus tulevaisuudessa saisi mieluisampaa tilalle toisi voimia setviä nykyisiä romukasoja pois terassilta, homma ei tuntuisi niin toivottomalta.
Tämä kevätaurinko on rankka, olen huomannut sen itsekin. Tyytymättömyys kodin sisustukseen herää aina keväisin!
ja verhoissa ole mitään vikaa. Voisit vaikka aloittaa pesemällä ne. Sekin kirkastaa kotia, yllättävänkin paljon.
kun me ollaan muuttamassa uuteen asuntoon, ylimääräistä rahaa ei ole euroakaan, mutta tarvittaisiin kaappeja vaatteille ja ja muille tavaroille(uudessa kodissa ei ole vaatekaappeja ollenkaan). Kuka keksii luovimman ja ehdottomasti halvimman ratkaisun?
kerrossängystä, esim. me annoimme aikoinaan käytettynä jostain ostetun (en muista mistä) kerrosnsängyn pois ilmaiseksi periaatteella "noutaja saa pitää".
Lasiterassi kuulostaa ihanalta, sen sotkuisuus vaikuttaa kyllä koko kodin fiilikseen, jos se on olohuoneen "ikkunana", joten sen tyhjentämiseen ja sisustamiseen kannattaisi satsata. Mun tytär osti eilen parvekkeelleen kivan lasipöydän + tuolin noin 40 eurona uutena.
varaa edes hankkia asunto, jonka sisustamista voisi sitten murehtia.
Nimim. 40 neliön vuokrakaksiossa asuva
millainen taloudellinen tilanne sinulla ja perheelläsi on, mutta mä olen ratkaissut tämän pulman sisustamalla lähinnä kirpputorien avulla (tosin tekisin varmaan niin, vaikka rahaa olisikin enemmän). Tietenkin asia on aivan eri jos ylimääräistä rahaa ei ole edes sen vertaa, että voisi tehdä kirpparihankintojakaan.
Ilmaista ja hyvin edullista sisustamista on myös järjestely, paikkojen etsiminen tavaroille sekä askarteleminen. Mä tein aikoinaan itse säilytyslaatikoita maalaamalla ja päällystämällä pahvilaatikoita.