Eikö siis Love- tenttejä ole pakko suorittaa 5 vuoden välein, vai miten tämä menee?
Lähihoitajien ammatilliseen koulutukseen sisältyy lääkehoidon opintoja. Lähihoitajat voivat ilman erillistä lääkehoitolupaa toteuttaa niitä lääkehoitoja, joita heidän tutkintoonsa on sisältynyt. Lähihoitaja voi esimerkiksi tilata lääkkeitä, laittaa lääkkeitä käyttökuntoon ja jakaa niitä potilaskohtaisiin annoksiin sekä antaa lääkkeitä luonnollista reittiä eli tabletteina, kapseleina, liuoksina, silmä- ja korvatippoina, voiteina, laastareina ja peräpuikkoina.
Lähihoitaja tarvitsee lisäkoulutusta ja erillisen lääkehoitoluvan vaativampiin lääkehoidon tehtäviin, kuten PKV-lääkehoidon toteuttamiseen (pääasiassa keskushermostoon vaikuttavat lääkkeet), luonnollista reittiä annettavaan huumausainelääkehoitoon, injektioiden antamiseen (ihon alle sc., lihakseen im.), lääkkeettömään, perusliuosta sisältävän jatkoinfuusion vaihtamiseen sekä ensihoidossa laskimoon annettavaan lääke- ja nestehoitoon kiireellisissä poikkeustilanteissa.
Kommentit (14)
Vierailija kirjoitti:
Kyllä pitää.
Miksi ihmeessä pitää, jos Valvirallekin riittää se, että on valmistunut lähihoitajaksi? Nuo viiden vuoden välein tehtävät testit kun ovat oikeasti ihan höpö höpö- juttuja. Esimerkiksi olet työskennellyt hoiva-alalla sen 5 vuotta valmistumisesi jälkeen ja kun Love-luvat menevät vanhoiksi, et voi esim. seuraavana päivänä enää koskea lääkkeisiin. Naurettavaa.
Tarvitsisi oikeasti käydä näitä käytäntöjä läpi. Hirveä menoerä ja stressitekijä koko koe. Eikö olisi viisaampaa työnantajan teetättää testit heillä, jotka jostakin syystä sekoilevat lääkkeiden annon kanssa? Jos jotakin pitäisi testata, niin ihmisten käyttäytymismalleja noinkin aroilla aloilla joissa ollaan tekemisissä haavoittuvien ihmisten kanssa.
Kaikki nuo mainitut kuuluivat lähihoitajan koulutukseen ainakin 10 vuotta sitten. Ei siis tullut mitään "lis'koulutuksia", vaan meidät opetettiin, että lähihoitaja on lääkehoidon asiantuntija ja kaikki pistoshoidot rokotuksia myöten kyllä opiskeltiin koulussa, ensin keinoihoon, sitten toisiimme. En sitten tiedä onko lähihoitajan koulutus muuttunut kymmenessä vuodessa enemmän sellaiseksi perushoitajan kouluksi? Outoa, jos näin on. Hoiva-avustajat vastaavat entisaikojen perushoitajia. Heidänkin pitää tehdä mini love lop -luvat.
Lääkeluvat pitää uusia toki viiden vuoden välein, en ole mistään kuullut että tähän olisi muutoksia ja työskentelen lääkeluvallisena lähihoitajana Helsingissä.
Itse lähdin alalta juurikin noiden jatkuvien tenttien vuoksi. En ole mikään koululainen, vaan ammattilainen ja osaan päivittää osaamistani ilman pakotusta. Onko esim. lääkäreille vastaavat tentit 5 vuoden välein?
Meidän työmaalla pitää olla Love suoritettuna, jotta voi jakaa lääkkeitä.
Jotenkin tuntuu älyttömältä, eikö jokainen normijärjellä varustettu ihminen osaa dosetista antaa tyyliin tiistai-illan pillerit?
No näinpä. Ja tässä oikeasti on kysymys siitä, että kun olet käynyt lähihoitajan koulutuksen, eikö sen pitäisi olla merkki siitä, että jotakin myös osaa?
No niin, jatketaanpas. Antakaa tulla mielipiteitä ap:n aloitukseen. Voisiko asioita oikeasti järkeistää jne?
Luulisi laskujen osalta riittävän kun olet ne koulutuksessa läpäissyt. Muu tieto ja hoito muuttuu aikojen mukana ja koulutukset niiden osalta on perusteltuja, laskut ei.
Pohjois-Savon hyvinvointialueella LOVE-tentit pitää uusia kolmen vuoden välein.
Nämä tentit on ihan silkkaa lähi-ja sairaanhoitajien nöyryytystä. Lääkärit työskentelevät myös lääkehoidon parissa vaan eipä tarvitse heidän tehdä mitään tenttejä.
Julkisen puolen Mediecon tentit tein juuri ja hyvä minusta on kerrata. Teoriamateriaali on myös todella laaja, ja sinne ehtii viiden vuoden aikana tulla paljon uutta tietoa.
Lääkkeen antajan tulee olla tietoinen mitä lääkettä anta, osata seurata sen vaikutusta, ja tarvittaessa osata toimia jos saaja reagoi odottamattomasti. Mitä lääkkeitä voi puolittaa tai murskata? Entä jos iltapäivän lääkkeet ovat antamatta; mitä niistä voi nyt antaa, mitkä täytyy ehdottomasti antaa ja mitä ei missään nimessä saa enää antaa? Ei tosiaan riitä että osaa kaataa kouraan lääkkeet tiistain iltalokerosta.
Vierailija kirjoitti:
No niin, jatketaanpas. Antakaa tulla mielipiteitä ap:n aloitukseen. Voisiko asioita oikeasti järkeistää jne?
Seulotaan tallukat jo ennen lähihoitajan koulutukseen pääsemistä niin testejä ei tarvita.
Nykyisellään sinne seuloutuu juurikin heikoin aines sähläämään.
Ja ylläoleva siis kopioitu Valviran sivuilta. Tämän mukaan viiden vuoden välein olevat testit tarkoittaisivat vain vaativampaa lääkehoitoa?