Nepsy/adhd/autismikirjolasten vanhemmat
Kommentit (15)
Lapsille kannattaa pitää kuri niin ei joudu hankkimaan niille diagnooseja.
Vierailija kirjoitti:
Listasta puuttuu vielä ikääntyminen. Liian vanhojen vanhempien ei kannata hankkia lapsia.
Perintötekijät puuttuu myös listalta sekä mpr.
Käytin mikroa ja kofeiinia. Kahvia 1 muumimukillinen maidolla lähes joka päivä. Ois pitäny käyttää mikron kanssa foliohattua.
En käyttänyt listasta kuin vain kofeiinia ja sitäkin vain satunnaisesti. Ensimmäisen kahden lapsen kohdalla ei herännyt mitään epäilyjä, kuin vain, että olivat hieman kaaottisia, kuten minäkin, mutta pärjäsivät hyvin koulussa, kuten minäkin.
Kun sitten itse olin taas jälleen kerran burnoutin partaalla ja sekä kirjaimellinen, että kuvainnollinen elämäni oli jo niin monetta kertaa kaaoksessa ja jälleen yritin löytää syitä tähän, niin törmäsin netissä jonkun naisen tekstiin, joka kuvasi itseäni täysin. Minulla oli aivan selvästi ad(h)d!
Kun tajusin tämän ja lähdin tutkimaan pidemmälle ja sain myös diagnoosin, selvisi vihdoinkin, miksi myös sisarukseni ja isäni elämät olivat sellaisia kuin olivat. Olemme kaikki, ihan tutkitusti, älykkäitä ihmisiä, mutta elämämme ovat yhtä projektista toiseen rämpimistä. Innostumme, tutkimme, perustetaan yritys, tulee lipsahdus, innostutaan intohimoisesti toisista mahdollisuuksista, emme pidä papereita ajantasalla, unohtelemme, ote herpaantuu, taloudellista kaaosta, stressiä ja vaikka mitä. Selvästi jopa isäni isä oli jo samanlainen.
Annoin testata lapset ja selvä ad(h)d diagnoosi tuli molemmille. Nyt minulla oli tietoa tukea itseni lisäksi myös heitä tarpeeksi ajoissa. Kaaosta ja turhautumista on heilläkin, mutta järjettömiä stressipiikkejä vähemmän. Vanhin on nyt eka, joka sai yliopiston maisterin opinnot ihan oikeasti päätökseen (vaikka siihen kului keskimääräistä enemmän aikaa).
Kun nuorin lapsista syntyi, tiesin jo hyvin nuoresta iästä, että selvä adhd tapaus. Lisäksi vielä lukihäiriö. Saanut myös ajoissa tukea, ja vaikka hänen koulutiensä on ollut hyvin haastava, hän jopa kukoistaa nykyään yläkoulussa.
Meillä ainakin ihan järjettömän vahvana geeneissä tämä hässäkkä. Ja haluan vielä lisätä, että olemme kaikki hoikkia ja urheilullisia, syömme yleisestiottaen terveellisest, vältämme esim. sokerisia juttuja paitsi erikoispäivinä, syömme kasvispainotteisesti ja alkoholi kuuluu lähinnä erikoistilanteisiin, mutta ei koskaan humalahakuisesti. Ensimmäinen mikroaaltouuni minulle tuli vasta joitakin vuosia sitten. Kukaan meistä ei ole koskaan tupakoinut, paitsi äitini nuorena parin vuoden verran kauan ennen kuin ensimmäinen lapsi syntyi. Ollaan aika eko ihmisiä ja vältellään turhia kemikaaleja ja lihaa syödään harvakseltaan.
Tulipas siinnä monta trendisanaa kerralla.
Maailma ei menisi koskaan eteenpäin ilman poikkeusyksilöitä.
Vierailija kirjoitti:
Maailma ei menisi koskaan eteenpäin ilman poikkeusyksilöitä.
Ei ADHD ole enää mikään poikkeus nykyään. Yli viidesosa lapsista diagnosoidaan, ja vähintään toisella mokomalla on ADHD-piirteitä.
Mä tein raskausaikana kaiken by the book. No, kahvia join satunnaisesti.
Miehen geeneille en sitten mitään voinutkaan, asseja on heillä suvun miehet laidasta lukien.
Nuorin on meillä diagnosoitu nepsy, esikoisella voimakkaat piirteet, mutta ei diagnooseja.
Nepsyjä on ollut aina. Ammoisista ajoista lähtien, ennen kuin oli aurinkovoiteita, muoveja, mikromuoveista nyt puhumattakaan, ennen meikkejä ja rokotteita. Ennen kuin edes sanaa neuropsykiatria oli olemassa. Kuuluu vain ihmisyyteen, että meitä on monenlaisia.
Vierailija kirjoitti:
Mä tein raskausaikana kaiken by the book. No, kahvia join satunnaisesti.
Miehen geeneille en sitten mitään voinutkaan, asseja on heillä suvun miehet laidasta lukien.
Nuorin on meillä diagnosoitu nepsy, esikoisella voimakkaat piirteet, mutta ei diagnooseja.
Nepsyjä on ollut aina. Ammoisista ajoista lähtien, ennen kuin oli aurinkovoiteita, muoveja, mikromuoveista nyt puhumattakaan, ennen meikkejä ja rokotteita. Ennen kuin edes sanaa neuropsykiatria oli olemassa. Kuuluu vain ihmisyyteen, että meitä on monenlaisia.
Ennen lapsilla oli luonteenpiirteitä. Nykyään niillä on neuropsykiatrisia diagnooseja.
Maailma, elinympäristömme, oli aikaisemmin erilainen. Vaatimukset olivat eril, ärsykkeet ja ärsykkeiden dynaamisuus ja lukumäärä olivat eri.
Ei mitään näistä ja olin 21. Periytyville ominaisuuksille ei minkään voi.
No noista ainoastaan mikroa satunnaisesti.
Kun ottaa huomioon, että oon itse autisti, ja niin on toinen mun vanhemmista ja sisaruksista, ja jokunen serkuista, niin kyllä mun lasten autismi johtuu ihan vaan perinnöllisyydestä. Tuskin autistin lapsesta tulee autisti jonkun kofeiinin tms. takia 🙄.
Listasta puuttuu vielä ikääntyminen. Liian vanhojen vanhempien ei kannata hankkia lapsia.