Pojan ystäväperhe haluaa retkelle kanssamme, mutta meillä on ihan eri käsitykset siihen laitettavista summista
Eli tuo perhe on meitä köyhempi ja haluaa säästää kaikessa. Erillisten mökkien vuokraamisen sijasta puhuvat samasta mökistä tai korkeintaan erillisistä teltoista. Minä en voi kuvitellakaan jakavani mökkiä vieraiden kanssa. Ja missäs minä vessassa teltassa käyn! Aivan järjettömiä ehdotuksia satelee eväistä alkaen, kun minä haluan käyttää ravintolapalveluita. Ottaa niin aivoon tämä koko homma!
Toivoisin, että poika löytäisi ystävän meidän varakkuustasolla olevasta perheestä En kehtaa sympaattisena ihmisenä sanoa näille, mitä ajattelen tilanteesta. Olen tottunut tasoon ja nyt kaikki on jotain outoa halpista. Olen ihan rikki ja puhki. Vain poikani vuoksi yritän pitää suhteita yllä.
Kommentit (10)
Vierailija kirjoitti:
Taas sama älyvapaa provo, -100/5
Niin, ensimmäistä kertaa koskaan täällä kirjoitan. Ja tämä on vastaanotto.
AP
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Taas sama älyvapaa provo, -100/5
Niin, ensimmäistä kertaa koskaan täällä kirjoitan. Ja tämä on vastaanotto.
AP
Mussuta valheitasi muualla, trolli.
En ikinä lähtis, oman perheen kanssa retket ihan tarpeeksi haastavia, koska eihän ne lapset tietenkään yksimielisesti samoja asioita halua tehdä.
Sanot suoraan että sulla on tietty vaatimustaso mistä et ole valmis tinkimään ja haluat että kustannukset laitetaan tasan.
Keksitte jonkun tekosyyn miksi yön yli reissut ei vaan käy. Sen jälkeen voitte pyytää että heidän lapsi lähtee joskus teidän mukana jonnekin reissuun ja sitten päinvastoin. Silloin molemmat voi mennä sillä budjetilla mikä itselle sopii.
Vierailija kirjoitti:
Keksitte jonkun tekosyyn miksi yön yli reissut ei vaan käy. Sen jälkeen voitte pyytää että heidän lapsi lähtee joskus teidän mukana jonnekin reissuun ja sitten päinvastoin. Silloin molemmat voi mennä sillä budjetilla mikä itselle sopii.
Mieluiten kuitenkin niin, että tuo poika tulee meille ja ei vastavuoroisuutta. Koko ajan saisin miettiä, mitä kanankoipea ne on keksinyt nyt järsiä siellä.
AP
Tietenkään ei pidä lähteä yhdessä, sehän on aivan selvää. Mitään velvollisuuttakaan siihen ei ole.
Aivan liian erilaiset tavat, tottumukset, ajatukset ja tavoitteet. Miksi ihmeessä pitäisi ängetä samalle retkelle, matkalle tms., kun poiketaan täysin toisistaan eikä mitään yhteistä oikeastaan ole.
Retket, matkat jne. ovat oikeastaan perheen ikiomaa yhteistä aikaa, ei siihen oikein mahdu ulkopuolinen seurue, joka vielä on täysin erilainen kaikin tavoin.
Mikä on tämä "Poikani vuoksi yritän pitää ystävyyssuhteita yllä." Mistä koko idea on syntynyt, tarvitseeko poika "seikkailukaveria" välttämättä vai aikuiset "omaa aikaa" vai mistä on kyse? Kai kaverukset voivat tavata riittävästi tavallisina arkipäivinä, ei kai heitä nyt tarvita perheretkellä. Jotenkin kuolleena syntynyt koko ajatus, eihän tuosta mitään hyvää ainakaan synny. Kyllä eleet ja ilmeet paljastavat kyllästymisen ja kiukun hyvin nopeasti, jos yhdessä päädytte retkelle.
Käsitykseni retkestä on aika lailla erilainen kuin ap:lla. Kun me lähdemme pojan ystäväperheen kanssa retkelle, on mukana korkeintaan yhden aterian tarpeet ja retkellä on tarkoitus tutustua johonkin erityiseen oli se sitten sienet tai sammaleet. Kävelymatkaa on 1-10 km.
Ap:n tulisi nyt hieman madaltaa liioittelukynnystään tai löytää oikeat termit provoonsa.
Pojan ystäväperhe haluaa retkelle kanssanne?
Tarkoitat varmaan tukiperhettä, harvalla lapsella on ystäväperhettä.
Taas sama älyvapaa provo, -100/5