Te, jotka nyt syötte paljon karkkia, aiotteko yrittää lopettaa karkin syönnin kokonaan karkkiveron nousun myötä?
Vai vähennättekö karkin syöntiä? Vai jatkatteko kenties samaan malliin? Vaikuttaako karkkiveron nousu elämääsi mitenkään?
Itse syön nyt aika paljon karkkia, mutta kai sitä pitää opetella syömään vähemmän makeisia. Mutta kokonaan en kyllä karkkien syömistä jätä, tuli ne karkit sitten miten kalliiksi tahansa.
Kommentit (16)
Varmasti vähemmän kuin ennen. Ihan hyvä juttu tämä vero, vaikka karkkia meneekin aika paljon. Jospa karkinsyönti nyt vähenisi sitten.
En aio vähentää enkä lopettaa. Onneksi on aika hyvät tulot ja olen sinkku, ei nämä tämmöiset vaikuta mitään siihen mitä syön tai olen syömättä.
Sinulle ei kuulu muiden karkin syönnit. Mitä teet näillä tuntemattomien tiedolla ....et mitään...
Jatkan samaan malliin. Jätän sitten terveellisen ruoan vähemmälle. Onneksi meillä on ilmainen terveydenhuolto.
Vierailija kirjoitti:
No en tietenkään. Se on ihan sama, jos ennen maksoi 2, nyt maksaa 2.20
Karkki pussi kyllä maksaa nykyään 4 euroa.
En lopeta, enkä myöskään lopeta limujen juontia. Saatan ottaa halvemman vaihtoehdon tilalle ja ostaa harvemmin.
Pidän talouden rattaat pyörimässä ja ostan kuten ennenkin
Pyrin vähentämään. Nyt on hyvä syy jättää herkut vähemmälle, ja rahaa jää säästöön johonkin. (Todennäköisesti ei jää, kun kaikki terveellinenkin tuntuu kallistuvan)
Siirryn syömään sokeria suoraan pussista
Ostan vähän vähemmän kasviksia niin ei tarvitse tinkiä karkissa. RÖYH!
Jos hinta tuotteen kohdalla nousee liikaa niin vaihdan toiseen. Esim kotimaisia mansikoita en ole ostanut vuosiin ja olen vielä hengissä. En odota mitään ihmeellistä
Vähensin reilusti jo pari vuotta sitten. Rahana vähennys oli 150€/vuosi eli on sitä kulunut. Pidän euromääräisen kulutuksen ennallaan jatkossakin, keskimäärin 4€/kk, ehkä karkinsyönti vähenee, ehkä kikkailen halvemmilla karkeilla tai alennuksilla.
Suomessa kenelläkään ei saa olla liian hauskaa.
Vierailija kirjoitti:
Sinulle ei kuulu muiden karkin syönnit. Mitä teet näillä tuntemattomien tiedolla ....et mitään...
Heh, olipa taas henkilökohtainen kysymys. 😅 Ap
No en tietenkään. Se on ihan sama, jos ennen maksoi 2, nyt maksaa 2.20