Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huonolla kielitaidolla yliopistoon

Vierailija
12.08.2024 |

Minulla on todella huono kielipää ja olen menossa lukihäiriöepäilyn vuoksi testeihin.

Aion hakeutua yliopistoon lukemaan sosiaalityötä.

Miten olette pärjänneet huonolla englanninkielen taidolla opinnoissa?

Saako lukihäiriöinen henkilö jotain etua pääsykokeissa ja/tai opinnoissa?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
12.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saa lisäaikaa pääsykokeissa, jos laittaa tiettyyn päivään mennessä lukihäiriötodistuksen. Tämä taisi keväällä olla huhtikuussa ja itse pitää siis huolehtia. 

Yliopistossa saa tentteihin lisäaikaa, jos se vastuuopettajalle on ok. Tämä pitää erikseen aina kysyä. Toki eroja voi olla eri yliopistoissa, joten en tietenkään varmaksi osaa sanoa miten menee.

Sosiaalitieteistä en tiedä, mutta itse olen pärjännyt huonolla enkun taidolla ihan hyvin. Suurin osa opintomateriaalista oli ja on edelleen enkuksi, kuten myös maisterivaiheen kaikki opinnot. Nykyisin työkieleni on enkku ja välillä harmittaa asia, mutta kielitaito on kyllä kehittynytkin.

Lapsillani on myös lukihäiriö ja pärjäävät hyvin yliopistossa. Paremmin kuin itse. Kollegoista myös joillain on lukihäiriö. Ovat suurin osa tohtoreita. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi neljä