Vinkkejä, lentokone ja korvat
Eli koneeseen pitäisi lasten kanssa mennä ja viime lennon aikana ongelmana molemmilla korvat. Nenäsumua ja purkkaa käytettiin, olisiko muita kokeilemisen arvoisia vinkkejä?
Kommentit (9)
Itse naukkailen aina vettä laskun aikana. Purkan jauhaminen auttaa vain alussa, kun siitä lähtee makua ja tulee paljon sylkeä, joka niellään. Ainakaan itselläni pelkkä leukojen liikuttelu ei auta, vaan pitää joko nielaista tai haukotella.
Mielellään kahta eri lääkettä, esim. Panadol ja joku tulehduskipulääke Burana, Pronaxen tms.
Itse kärsin todella kipeistä korvista ja käytän myös sumutetta, kahta särkylääkettä sekä allergia-lääkettä joka avaa tiehyitä. Allergia-lääkkeitä alan ottamaan viimeistään kolme päivää ennen lentoa.
Ne painetaan korville ja paine ei vaihdu niin nopeasti.
Suolatippoja nenään ennen lentoa, Nasolinia ohjeen mukaan, jos imeväinen imetä nousu ja lasku. Jos pillimehu iässä niin pillimehut käteen nousun ja laskun ajaksi. (imeminen auttaa) apteekista paineentasaajat korviin (jos suostuvat pitämään ja saatte ne pysymään korvissa)
Näillä meillä selvittiin. Varauduin kaikin keinoin, ehkä ylikin, mutta olen ihan tyytyväinen, koska mitään ongelmaa ei ollut. Meillä lapset 1v6kk ja 3v
Ja koneeseen lämmintä päälle, sekä villasukat, jottei kengät jalassa tarvitse olla. Lapsille vaikkapa hauskat siirtotarrakirjat ja jotain naposteltavaa mukaan, niin lento sujuu mukavasti.
Ja pillimehut saa viedä koneeseen, kun ne esittelee turvatarkastuksessa ja sanoo niiden olevan lapsille.
Kyseessä isot lapset, 6 ja 8v.
Nyt molemmilla lisänä flunssa (kuinkas muutenkaan) ja toisella todella isot risat ja odottaa poistoa
Aeriusta ajattelin antaa ja Nasolinia. Särkylääke kuulostaa myös hyvältä.
Eli pillimehut saisi viedä tarkastuksesta? Mites toisessa päässä?
Viimeksi meillä taisi ollakin pillimehua. Siinä kun on tarpeeksi ohut pilli, niin imemistä ja nielemistä tulee enemmän.
Mukeista olen myös kuullut, mutta että lämmitettynä? Täytyy kysyä lentoemännältä.
vaikka ne oli lasten omassa repussa. Mutta saihan niitä sitten ostettua kentältä turvatarkastuksen jälkeen. Meillä kyllä pillimehuakin paremmin on toiminut tikkari.
Flunssaiselle lapselle kannattaa kyllä antaa yksi antihistamiini (auttaa avaamaan nenä ym onkaloita), niitä saa apteekista ilman reseptiä.
Nasolin nenään
Ciloprin (milläs nimellä sitä nykyisin myydäänkään) korviin
Särkylääkettä suuhun
Tikkari suuhun (on tehokkaampi kuin purkka)
.. ei oo ollut kipeet korvat tämän jälkeen.
ihan vieras nimi. Mikä vaikutus on korviin, onko käsikauppatavaraa?
ap
Aikaisemmin kärsin todella kovista kivuista korvissa koko lennon ajan. Sitten löysin netistä juttua korvatulpista ja kokeilin. Sen jälkeen lentäminen on ollut kivutonta (ihan pientä paineen tunnetta nousussa ja laskussa). Kannattaa kokeilla, jos auttaa teilläkin!
http://www.earplanes.fi/