Kyllä mun mielestä lapsettomat sinkut voi ihan hyvin joustaa työajoissa
Koska ne perheelliset on itsekin olleet joskus lapsettomia sinkkuja ja joustaneet.
Nyt on vain niiden vuoro saada vapaat perheen mukaan.
Kyllä ne sitten taas kerkeää, kun lapset ovat tarpeeksi kasvaneet, joustamaan työajoissa.
Miksi helvetissä kaikkien ihmisten pitäisi ajatella aina niin itsekkäästi? Että tänne mulle näin ja näin nyt heti!
Jos vähän käyttää enemmän päätä niin kaikki saa kaikkea omalla vuorollaan.
Kommentit (19)
Projektit etenee omassa tahdissaan (kestävät yleensä kuukausia tai vuosia) ja lomat pidetään silloin kun ne itselle parhaiten sopii.
Koska jokaisella on omat, itsenäiset vastuualueensa, ei sillä ole merkityssä milloin kukakin omat lomansa pitää.
Toimiston naisilla ja logistiikkaporukalla näyttää olevan säätämistä lomien kanssa.
puolitoista vuotta tehty käytännössä pelkkää iltavuoroa, joka 5 vkl vapaa. Pomo on lapsellinen ja pomon mielestä nimen omaan perheellisillä on oikeus aamuvuoroihin.
Liittoon menin syrjinnän takia. Sitten vasta akoi aamujakin tulemaan. Suurin osa vieläkin iltaa, mutta nyt muutama aamuvuoro (4/15) on viimeisissä työvuorolistoissa.
Onneksi irtisanoudun kyseisestä paskapaikasta ihan kohta.
Olen parisuhteessa, ei lapsia.
mutta eipä lapselliset sen etuoikeutetummassa asemassa saa olla, on lapsettomillakin oikeus saada olla esim. joulu rakkaidensa kanssa.
Töihin meno on valinta, ei siitä toisten tarvitse maksaa.
(ja ihan töissä käyvä yh olen, mutta en käytä lasta/ yksinhuoltajuutta koskaan etuillakseni muita missään valinnoissa)
Minäkin joustin, kun olin lapseton. Joskus alkoi vaan se joustaminen mennä vähän överiksi, kun ei ollut vuoteen yhtään viikonloppua vapaana, kun perheellisten piti saada viettää laatuaikaa yhdessä.
Koska ne perheelliset on itsekin olleet joskus lapsettomia sinkkuja ja joustaneet.
Nyt on vain niiden vuoro saada vapaat perheen mukaan.Kyllä ne sitten taas kerkeää, kun lapset ovat tarpeeksi kasvaneet, joustamaan työajoissa.
Miksi helvetissä kaikkien ihmisten pitäisi ajatella aina niin itsekkäästi? Että tänne mulle näin ja näin nyt heti!
Jos vähän käyttää enemmän päätä niin kaikki saa kaikkea omalla vuorollaan.
Itsepä olet ne herranterttusi vääntänyt.
Eräässä firmassa mieheni toivoi kahden viikon kesälomaansa joillekin koululaisten lomaviikoille.
Miehelle määrättiin loma elokuun puolivälistä syyskuun alkuun. Mies oli ainoa 15 työntekijästä, jolla oli kouluikäinen lapsi. Muut 14 työntekijää pitivät kaikki lomansa heinäkuussa.
Että kiusa se on pienikin, ja iso vielä enemmän. Kun ei työsuojeluvaltuutettua muuten voi kiusata...
töissä, että sinkut pääsee ryyppybileisiin.
(Onneksi lapset vielä niin pieniä, etteivät ole koulussa, missä kaikki viikonloput vapaana. Pelolla odotan sitä kun menevät kouluun.)
Ja mulla on ihan yhtä suuri oikeus vääntää nitä mun herranterttuja kuin jollakin sinkulla olla niitä vääntämättä.
Onneksi ap:n mielipiteellä ei ole mitään merkitystä ainakaan mulle :D
Meillä on kaikki samalla viivalla ja sovussa ollaan pystytty sopiin lomat yms.
Mä tulen ehkä olemaan lapseton koko loppuelämäni joten en hyväksy syrjintää.
että lomatoiveeni olisivat jotenkin lähtökohtaisesti etusijalla lapsettomiin nähden. Aivan älytön ajatus tuo "kaikki vuorollaan". Kaikki eivät edes halua/ saa lapsia - heidänkö pitäisi koko ikänsä pitää lomansa jonain jämäajankohtina??
-Kaikki eivät saa/halua lapsia, eivät välttämättä löydä puolisoakaan, eli pitäisikö silloin joustaa koko työelämä?
-Lapsettomat sinkut eivät ole mitään "elämättömiä" ihmimisiä, vaan heillä on usein perhe ja ystäviä. Lapseton sinkku voi vaikka ottaa yh-siskonsa lapset hoitoon heinäkuussa kun heidän päiväkotinsa kiinni ja yh-siskolla uusi työpaikka eikä lomia kertnyt. Tai lapseton sinkku voi jouluna hakea äitinsä vanhainkodista kotiin jottei tämän tarvitse viettää "yksin" joulua muiden asukkaiden mennessä perheidensä luokse jouluna. Tai ehkä lapsettoman sinkun kavereilla on kesäloma aina heinäkuussa kun firma suljettuna koko kuun, ja silloin pääsevät yhdessä matkoille.
-JOS mitään em. ei ole, niin silloin moni lapseton sinkku lomailee mielellään esim. elokuussa/syyskuussa, niin minäkin tein. Ja ihan vapaasta tahdosta, koska tuolloin on vielä hyvät säät etelä-euroopassa, mutta lennot, hotellit, ja matkat ylipäätään edullisempia +ei niin paljoa turisteja varsinkin jos syyskuun alussa menee. Ja sama juttu talviloman kanssa: en todellakaan lähde sesonkiaikana yhtään mihinkään kun täyttä ja hinnat pilvissä.
uudestaan ja uudestaan?
Jo toinen samasta aiheesta tänään.
uudestaan ja uudestaan?
Jo toinen samasta aiheesta tänään.
päivän aikana useita kertoja:) ja kaikkihan täällä on ikuisuusaiheita;)
Kenenkään ei pidä joustaa, vaan työpaikoilla pitäisi toimia vuorottelu vapaissa ja lomissa. Kuten minun työpaikalla toimii. Ja sovittelemalla voi aina saada muutoksia työvuoroihin,kun ajoissa on liikkeellä.. Esim. Joka kolmas viikonloppu töitä, joka toinen/kolmas joulu vapaa, jne.. näin voi suunnitella menot sen mukaan kaikki..lapsettomat kuin lapsellisetkin.
Olen 33, lapseton parisuhteessa. Asun 250km päässä omasta perheestä, vanhemmista, sisaruksista ja isovanhemmista, muista sukulaisista. Ystäviäni on muuttanut vielä kauemmas 400 km päähän. Kaikki elää suht normaalirytmistä elämää, viikolla töissä vloput vapaata, pyhät vapaata ja lomat parhaimpina lomaaikoina. Eli pitäisikö minun lapsettomana luopua kahden, kolmen päivän vapaista,ja pitää ne yksittäisinä, olla kaikki viikonlopu töissä, olla kaikki pyhät töissä, pitää lomat sitten kun muut on pitänyt. Läheisten kanssa ei löytyisi aikaa tavata, kun aina on vain yksi vapaa ja olisi mukava siskon ja sen lasten kanssa tehdä joku reissu jonnekin joskus, mutta lomat on vasta sitten kun muut ovat palaneet jo töihin lomilta ja ystävätkin unohtuisi kun ei löydy yhteistä aikaa vierailulle. Tässähän menisi sosiaaliset taidot,muuttuisi yksinäiseksi erakoksi, syrjäytyisi tästä yhteiskunnasta kokonaan vain kun ei ole omia lapsia. Ja kaikki ei edes juo tai käy baareissa. Vapaa aikana viihdyn luonnossa ja tietenkin hyvien ystävien kanssa. Joita löytyy myös muutama tästä läheltä. Mutta heidänkin kanssa yhteiset vapaat on vähissä kun tekee vuorotyötä 7 päivää viikossa. Tähänkön pitäisi mennä.. kyllä lapsettomillakin on oma elämä.. ja oma perhe. Kaikki kun ei voi päättää itse lapsettomuuttaan.
ei edes ole lapsettomia sinkkuja.
meitä on
- minä (2-vuotias lapsi ja mies)
- esimieheni (eskarilainen + 2 kouluikäistä + vaimo)
- kollega (2 kouluikäistä, yksinhuoltaja)
- assari (3 aikuista tai lähes aikuista lasta, 3 lastenlasta, puoliso)
Me kaikki pystytään sopimaan hienosti lomamme.
oma moka kun oot lapsia hankkinut :)
Miksi sinun pitää ajatella niin itsekkäästi? ei lapsia ole pakko hankkia...
oma moka kun oot lapsia hankkinut :)
Miksi sinun pitää ajatella niin itsekkäästi? ei lapsia ole pakko hankkia...
Joustan työajoissa ja kaverini ovat vihaisia kun perun usein treffejä, yllätävien töiden takia.
Mikään ei ole hyvä!
No taidat sitten olla harvinaisen tyhmä jos tuollaiseen suostut.
Kotipaikkasi tosin lienee Porvoossa, siellä niitä työpaikkoja löytyy joissa perheelliset raataa töissä että sinkut pääsee ryyppybileisiin viikonloppuna. Koska kaikki sinkut käyvät aina viikonloppuisin tai päiväkotien loma-aikoina vain ja ainoastaan ryyppäämässä. Ainakin porvoossa ;)