Mä olen ajatellut tämän työhomman ja kotiäitijutun seuraavasti
Olen luonteeltani peruslaiska ihminen. Siksipä onkin hyvä, että tulen rikkaasta suvusta ja minulla on rahaa ja tuloja omasta takaa. Olen kyllä kouluttautunut akateemisesti ja ollut työelämässä useamman vuoden, mutta mua ei yksinkertaisesti työnteko kiinnosta eikä mua saa takaisin työelämään edes aseella uhkaamalla.
Koska ansiotyö ei ole mulle taloudellinen pakko, en sitä tee. Samalla vapautan työpaikkani jonkun sellaisen käyttöön joka sitä ihan oikeasti tarvitsee ja on myös työntekoon kunnolla motivoitunu.
t. rikas ja laiska akateeminen kotiäiti
Kommentit (2)
vaihteeksi olis kiva, kun kirjoittaisit jostain muustakin, olet nimittäin tuonut tätä samaa asiaa esiin jo aika monessa yhteydessä.
Suurin osa meistä kuitenkin joutuu tekemään töitä saavuttaakseen tavoitteensa, ja toisaalta ainakin minä myös pidän työstäni, niin että ei varsinaisesti kosketa tuo sinun tilanteesi.
Minä taas pidän työstäni valtavasti ja tekisin sitä luultavasti ilmaiseksikin :)