Onko jotain tiettyjä aiheita mitä välttelet keskusteluissa?
Politiikka, sota, asepalvelus, aborttilait, ikärajat, alkoholi, uskonnot, sukupuolikysymykset?
Kommentit (23)
Ei mitään. Rakastan keskusteluja ja väittelyjä, jos kanssakeskustelijoilla on perusteltuja argumentteja.
Politiikka varsinkin naisten kanssa. En tajua miten naiset niin usein haluavat puhua politiikasta ja keskustelu päättyy siihen, että minä olen huono ihminen :D
Vierailija kirjoitti:
Politiikka varsinkin naisten kanssa. En tajua miten naiset niin usein haluavat puhua politiikasta ja keskustelu päättyy siihen, että minä olen huono ihminen :D
No miksi olet?
Sitä kaikkea missä saa vain älyvapaita mielipiteitä. Näin usein todellisessa elämässä. Palstalla saa tuulettaa omat mielipiteensä eikä väliä niistä jotka ovat vain agressiivisia hyökkääjiä ilman mitään oikeasti kunnollista.
Asepalvelus, koska olen C-mies ja heitä vihataan nykyisin todella paljon.
Täällä palstalla olon jälkeen jotkin aiheet taidan jatkossa sivuuttaa.
Sukupuoliasiat koska ne ovat itselleni liian kipeitä aiheita
Lapset. En jaksa kuunnella lapsijuttuja.
Riippuu keskustelijasta. En halua puhua esimerkiksi abortista tai naisten oikeuksista konservatiivisen naisvihaajan kanssa. Normaalin ihmisen kanssa noista aiheista voin käydä keskusteluja.
Politiikan ja uskonnon jätän väliin.
Seurasta riippuu mutta esim. politiikka, lasten kasvatus, sukupuoli-identiteetti/seksuaalivähemmistöt on vähän sellasia aiheita etten vieraiden kanssa halua puhua. Viimeisestä sen vuoksi että aihe on niin tulenarka että pienikin kritiikin hippunen aiheesta tuppaa aiheuttamaan räjähtävän tunnereaktion ja sellaisen kanssa on todella väsyttävää keskustella. Nyt ei siis puhuta siitä onko sukupuolivähemmistöjä tai kannattaako trans-lakia vaan esimerkiksi transhoitoja ja niiden toteuttamista liittyviä keskusteluita.
Riippuu missä keskustelen. Jos käyn keskustelua siviilissä kavereiden kanssa niin ei ole rajoitteita. Jos olen anoppilassa, niin kaikki seksiin viittaava jää luonnollisesti pois. Jos olen töissä niin sitten myös politiikka, sukupuolikysymykset yms.
Masturbaatiosta puhun lähinnä kumppaneiden kanssa
En välttele mitään aiheita, mutta mietin, kenen kanssa mistäkin kannattaa keskustella. En kaipaa ylimääräistä mielensäpahoittamista tai riidanhaastamista. Esimerkiksi siskontyttöjen kanssa kannattaa olla kieli keskellä suuta, kun ovat niin jyrkkiä, provosoituvia ja kovia loukkaantumaan.
Pedofilia pedofiilien seurassa. Olen sitä mieltä, että pedofiilit voisi ampua ja tätä ei ole hyvä sanoa ääneen. Etenkään tutuille. Oletan, että tunnen miehiä, jotka nussisi /raiskaisi lapsen jos saisi siihen mahdollisuuden.
Mua ei kiinnosta lapset, uskonto tai kenenkään sukulaiset tai taloudelliset asiat.
Eutanasia psykiatrisissa sairauksissa. En jaksa riidellä asiasta, josta olen eri mieltä useimpien ihmisten kanssa.
Ei ole
Olen ronski