Yksi lisäpaljastus Lipposesta
Lipponen lahjakkaasti vuotaa asioita milloin itään ja milloin länteen ja onnistuu näköjään myös asioiden sopiminen vieraan puoluen kanssa ohi oman puolueen ministerin. Vi''u tuossa on niin suoraselkäinen mies, että viivotin on ihan ihmeissään.
"Toisen kotimaisen kielen poistuminen ylioppilaskirjoitusten pakkoaineena olisi saattanut toteutua jo viime hallituskaudella, ellei silloinen pääministeri Paavo Lipponen (sd) olisi estänyt sitä.
Edellisen hallituksen opetusministeri Maija Rask (sd) kertoi eduskunnassa tiistaina, miten hän sai puhelun pääministerin kansliasta.
– Viesti oli selvä ja yksinkertainen: En saa tuoda muutosesitystä hallituksen käsittelyyn. Kansanedustaja Ulla-Maj Wideroos (r) ja pääministeri olivat sopineet asiasta."
http://www.ts.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2004-04-21,104:2:2194…:
on ainakin osittain Lipposen pitkän varjon syytä. Aina kun ukko murahtelee mediassa milloin pakkoruotsin ja milloin kaasuputkien puolesta, niin muutama äänestäjä vaihtaa äkkiä puoluetta.