pettynyt silmälaseihin.
hain viimeaikoina kelan maksu sitoumuksella uudet lasit niistä kelan optikkoliikkeistä vanhojen specsavers lasien tilalle.
ongelma on että uusien lasien laatu on jotenkin poikkeava aiempaan verraten. tuntuu jotenkin rasittavalta silmille pitää uusia laseja kovinkaan kauaa päässä, erilaisen optisen geometriikan vuoksi.
pitäessäni specsaverssin laseja en huomaa mitään eroa optiikassa tuntuu vain kuin että näkemääni kuvaa hieman tarkkeennettaisiin ilman mitään optiikka virheitä liikkeessä tai lähi/kauko etäisyyksien välillä. vertaisin tilannetta siihen että specsaverssin linssit on aivan kuin katsoisit ikkunalasin läpi maailmaa vs nyky-uusien laseihin linsseihin joissa tuntuu niinku olisi välissä jotkut oudot muovinpalat jotka saa etäisyydet ja geometriikan tuntumaan erikoiselle.
olen aina käyttänyt spec-saversin linssejä voiko se johtua tottumuksesta?
silmälasien hinnoissa ei ollut juurikaan merkittävää eroa vaan myös specsavers oli suunnilleen samassa hintaluokassa.
Kommentit (2)
Olen huomannut! Käy optikkoliikkeessä ja pyydä heitä varmistamaan linssien oikeellisuus. Itse olen saanut (Nisseniltä) kahdesti väärin tehdyt linssit. Specsaversiin olen ollut erittäin tyytyväinen, monet lasit jo sieltä.
Ennen käytettiin lasilinssejä ja ne oli aivan parhaat. Nämä nykyajan muovilinssit on ihan onnettomia, mutta on niissäkin eroja. Nuo uusimmat muistaakseni Hoyat ja aika ok, vähän vain väärät vahvuudet.
Ohennuksen määrä vaikuttaa ja kaikenlaiset monitehot on surkeita kun ei niillä näe kuin yhdestä kohtaa.