Ärsyttääkö teitä kaverien täydelliset perheet?
Ollaan kaikki nuoria aikuisia, mutta osa laittaa edelleen kuvia someen esimerkiksi vanhempien kanssa yhteisistä juhlista eikä ota huomioon meitä joiden vanhemmat on eronneet tai on kuollut vanhempi tai vanhemmat. Miksi aikuiset ihmiset
Kommentit (7)
Minulla ei ole yhtään kaveria, jolla olisi täydellinen perhe. Jokaisella on ongelmansa.
M51
Ei. Mua ei kiinnosta toisten juhlat tai vanhemmat.
Ei. Mun perhe on ihan syvältä, mutta olen oppinut arvostamaan mitä kaikkea siitä kaltoinkohtelusta olen itse oppinut.
No ei kyllä ärsytä. Vaikka vanhempani ovat kuolleet.
Yleensä aikuisuudessa jossain vaiheessa pääsee kateudesta eroon eli ei harmita. Tunnistan silti pieniä kateudentunteita ajoittain ja oletan, että joku voi kadehtia meidänkin perhettä. Someen laitan siksi lähinnä hauskoja sattumuksia, luonto- ja kasvikuvia, en hehkuta ns menestyksellä tai lapsilla, koska erityisesti lapsettomuus on monelle arka asia, minunkin lähipiirissä.
Ei, koska ei ole olemassa täydellisiä parisuhteita eikä perheitä.
Mitä ihmettä? Ei se kyllä somen katselijoille kuulu millään tavalla, mitä kuvia joku omasta elämästään haluaa laittaa julkisesti nähtäville. Jos jollain on onnellinen perhe ja suku, saahan sitä myös kuvina esitellä, vaikka muilla olisi asiat kuinka huonosti tahansa.
😂
MInullakin on olut elämässäni tragedioita, kuten kuolemantapauksia omassa perheessä ja silti seuraan muiden onnellista perhe-elämää.