Koko ajan jauhetaan Kiinasta ja Venäjästä, vaikka meidänkin suurin uhkamme on ilmastonmuutos
Kommentit (9)
Ilmastonmuutos on suurelta osin juurikin Kiinan ja Venäjän aiheuttamaa, joten myös näistä syistä Kiinaa ja Venäjää sopisi lyödä.
Ilmastonmuutoksen estämisen perusteella pitäisi kaikenlaisen kulutuskrääsän osto Kiinasta tehdä korkeiden tullimaksujen vuoksi kalliiksi.
Venäjän uhka on akuutimpi, mutta oikeastaan siihenkin puree sama lääke kuin ilmastonmuutokseen: fossiiliriippuvuudesta irti pääseminen.
Ei kiinnosta juurikaan ilmastonmuutos koska elän 0-25 vuotta ja perillisiä ei ole. Sen sijaan en halua kokea sotaa loppuelämäni aikana.
Mieluummin kohtaan ilmastonmuutoksen vapaassa ja innovaatioihin kannustavassa regiimissä kuin mitäänymmärtämättömässä persläpistaniassa. Toisessa ainakin on mahdollisuus lieventää muutoksen vaikutuksia.
Maailman saastunein paikka on Mayak. Siinä sitä ympäristötietouttta kerrakseen.
Ilmastonmuutosta suurempi uhka on kehittyvä tekoäly. Näin vastasi chat GTP
Ja silläkö ilmastonmuutos kehittyy oaempaan, että maailmaa hallitsee Kiina ja Venäjä?
Ilmastonmuutos ei ole mikään uhka koska se ei ole todellinen.
Ilmastomuutos uhkaa joskus vuosikymmenien päästä, Venäjä voi uhta jo vaikka tänä vuonna. Ja oikeastaan se ongelma ei edes ole ilmastonmuutos vaan liikakansoitus.