Olivatko Roomalaiset kaikkien aikojen pahoin kansakunta?
Assyrialaisilla, Kreikkalaisilla ja Euroopan Barbaareilla oli karmivia tapoja. Mutta Rooman keisarit vuosisatojen ajan laittoivat koko tunnetun maailman tietoisuuteen todellisen pahuuden käsitteen. Mikä niitä vaivasi? Olivat sivistyneitä, mutta äärimmäisen raakoja, juonittelijoita, pettureita ja mur haajia. Hitler ja Stalin olivat niihin verrattuina kuoropoikia. Viikingitkin olivat ystävällisempiä.
Kommentit (29)
Meillä Suomessakin ollaan opetettu latinan kieltä noin 1000 vuoden ajan. Se on Rooman kieli. Paavit kielsivät aikoinaan Raamatun kääntämisen muille kielille pitääkseen teromaista valtaansa. On latinan kielisiä lentäviä lauseita ja leffoja Roomasta. Mutta unohdetaan mainita, että se valtakunta oli vieläkin hirviömäisempi kuin islam tai asteekkien tai muinaisten Kiinalaisten valtakunta. Kaikki jotka ovat oikeasti lukeneet Rooman historiaa tajuavat, että ne kaikki olivat hulluja psykopaatteja ja sadisteja.
Juu, rakastan esim. Minä, Claudius -sarjaa, joka kuvaa valtaapitävän eliitin toimia värikkäästi ja mielenkiintoisesti. Valta on aina saanut ihmisistä kaikkein pahimman esiin, sitähän sarjassa pohditaan juuri paljon. Ja vain harvoja se ei muuta. Ja vallanhaluisia olivat niin miehet kuin naiset.
Mutta kun arvottaa jotain Roomaa ja nykymaailmaa, kannattaa muistaa, että valtavalle enemmistölle Rooman valtakunnan ihmisille elämä oli rauhallista ja saattoipa he jopa vaikeina viljavuosina saada apua Rooman valtiolta, mikä oli tietysti ennenkuulumatonta ja sellaiseen se Rooman maine tavisten keskuudessa perustui + tietenkin sotien voitot + Rooman kaupungin myyttisyys.
Rooma on iskostunut mieliin siksi että se on uusin edesmenneistä ja paljon säilynyttä tietoa. Aika pahaa menoa oli edeltävilläkin suurvalloilla mitä nyt tiedetään. Ei Rooma tainnut olla pahimpia valtataisteluissaankaan.
Kansa jolle sirkushuvit tarkoitti gladiaattoritaisteluita ja erilaisia massateloituksia mitä karmeimmin tavoin ei ehkä ollut ihan terveimmästä päästä.
Useimmat tuntee vain rooman ajasta sen vähän mitä tietävät, onhan se läheisin perintönsä vuoksi.
Vierailija kirjoitti:
Kansa jolle sirkushuvit tarkoitti gladiaattoritaisteluita ja erilaisia massateloituksia mitä karmeimmin tavoin ei ehkä ollut ihan terveimmästä päästä.
Haloo nyt. Useimmat tavat oli omittu suoraan muista ympäröivistä kulttuureista, tai valloitetuilta alueilta. Ei se mikään puolustus ole, muttei yksipuolinen syytöskään.
Venäjänryssä on maailmanhistorian pahan valtakunta.
Vierailija kirjoitti:
Venäjänryssä on maailmanhistorian pahan valtakunta.
Samaa sanoisin. Ilakoivat ja tännekin palstalle hehkuttavat kun omat pojat tappaajaraiskaa pikkulapsia Ukrainassa. Tuhoavat lastensairaalat. Sotarikoskansa jota ei Suomeen enää päästetä.
Vierailija kirjoitti:
Venäjänryssä on maailmanhistorian pahan valtakunta.
Nykyaikaan nähden, kyllä. On jo kehittynyt muitakin malleja kanssakäymisiin kuin hyökkäyssota.
Miettikää kuinka kehittynyt yhteiskunta Rooma oli? Suomi oli vielä 1900-alussa jäljessä siitä mitä roomalaisilla oli 2000 vuotta sitten!
Itänaapurin ryysylä raukkamaisin, oksettavin, kuvottavin. Säälittävyydessään alhaisinta loismatojen saastakastia.
Vanhan Rooman arkkitehdit ainakin olivat suorastaan neroja, näitä on nähntävänä koko Euroopassa edelleenkin, esim. vesi osattiin jo silloin kanaloida sinne, missä sitä tarvittiin - upeita rakennuksia ja siltoja. Ootteko Pompeijissa käyneet?
Turha on ihmetellä sen aikaista elämäntapaa ja ainakaan sitä ei kannata verrata nykyiseen missään vaiheessa. Kaikki kansat olivat silloin sellaisia.
Asteekit, punaiset kmerit ja putinistit
Vierailija kirjoitti:
Venäjänryssä on maailmanhistorian pahan valtakunta.
Täytyy olla aika sekaisin jos näin uskoo. Katsotaanko seuraavaksi myös USA:n napalmin polttamia lapsia Vietnamissa seuraavaksi tai radioaktiivisuudessa kituvia Japanin lapsia toisessa maailmasodassa?
Kukas se nykyään mainostaakaan olevansa 3. Rooma.
Vierailija kirjoitti:
Miettikää kuinka kehittynyt yhteiskunta Rooma oli? Suomi oli vielä 1900-alussa jäljessä siitä mitä roomalaisilla oli 2000 vuotta sitten!
Kuinka monta Roomalaista keisaria ja eliitin jäsentä tiedät? Ne kaikki tekivät pahempia tekoja kuin Putte, Stalin ja Hitukka yhteensä. Mitä Roomalaisilla oli? Kreikkalaisilta kopioitu filosofia ja sotilaallinen voima. Niin mitä olikaan se Roomalaisten sivistys? Taphaa sukulaisia, ristiinnaulittu, valloittaa ja julistaa itsensä Jumalaksi ja vaatia kuolemanrangaistuksen uhalla kaikki palvomaan keisaria. Sekö oli sitä sivistystä?
Eiköhän Yhdysvallat ole ollut tuhoisin "kansakunta" ihmiskunnan historiassa.
Putinistisen venäjän aika tullaan muistamaan itsesäälillä venäjällä, säälillä venäjän ulkopuolella.
Ja Roomassa myös naiset olivat pahoja. Naiset jotka pääsivät valtaan tapattivat puolisoitaan, pettivät ja juonitteluvat siinä kuin miehetkin.