Talopakettien pohjat lähes joka mallissa ihan kamalia.
Lasten makuuhuoneet olemattomia kopperoita, avokeittiö kaikissa, ja jos katsoo samasta mallista isompia neliöitä niin ainoastaan oleskelutilojen koko kasvaa, ei makuuhuoneiden. Kyllä nyt pitäisi lastenkin huoneeseen mahtua 120cm sänky muutenkin kuin nurkkaan sullottuna. Lapset kuitenkin kasvavat.
Kommentit (14)
Itse arkkitehti ja vaikka en edes näe pohjaa, niin tiedän että kulut kasvaa aikalailla/yllättävän paljon.
Me suunniteltiin oma talo ja talopakettifirma teki piirrustustemme mukaan talon. Lasten huoneet joita kaksi olivat 18 neliöisiä ja meidän makuuhuone oli 35 neliöö ja lisäksi vaatehuone 15 neliöinen. Koko talo 140 neliöinen.
Mihin lapset tarvitsee 120cm sänkyä?
Niissä huoneissa voi asua joku muukin kuin pieni lapsi. Ehkä aikuinen lapsi tai isovanhempi. Mutta ei onneksi ole pakko valita sellaista, joka on huono. Minua häiritsee epäkäytännölliset keittiöt ja hukkatilat eteisissä ja käytävillä.
Mua häiritsee isot olohuoneet kun samaan tilaan saisi kätevästi työ-/askartelutyyppisen huoneen oven taakse. Mutta ei kun se olohuone on jättisuuri aivan turhaan. Tämä siis yleensä olemassaolevissakin asunnoissa. Keittiö löytyy mutta silti se iänikuinen "ruokailutila"
Vierailija kirjoitti:
Mihin lapset tarvitsee 120cm sänkyä?
Iskä mahtuu "unnuttamaan"
Ehkä jotkut suunnittelevat itse osan tai kokonaan. Eri asia mitä se maksaa. Ellei ole reilu normaali firma.
Niitä kokonaisneliöitä voi muokata mieleisekseen.
Meille on tulossa 2x 12 neliön makaria, toisessa vh, toisessa kaappisyvennys.
Päämakari on 15 neliöö ja vh 5. Mietittiin että mihinkähän me nyt nukkuessa sitä tilaa tarvitaan makariin, mutta suunnittelija oli sitä mieltä että jokaiseen huoneeseen pitää mahtua nk. king size -sänky ja kirjoituspöytä.
Mutta ehkä päämakarista tehdään sitten teinin huone, kun lapsi sellaiseksi kasvaa ja haluaa.
Alkujaan oli 4 pienempää makaria mutta sitten tajuttiin, että meitä on vaan 3, mieluummin isonnetaan muita tiloja.
Joko näissä uusissa paketeissa keittiö on sijoitettu logistisesti hyvin? Pari vuotta sitten asuntomessutaloissa oli aseteltu avokeittiön keittiöosasto niin, että käytännössä on pitänyt raahata ruokakassit oleskelutilojen läpi. Eteistilojen lähellähän sen pitäisi olla eikä olkkarin takana saati eteiseen nähden toisessa kerroksessa.
Vierailija kirjoitti:
Mihin lapset tarvitsee 120cm sänkyä?
Jos tulee kaveri tai poikaystävä yökylään
Ei lapset tarvitse enää muuta kuin sängyn, työpöydän tuolineen ja puhelimen. Ei ne paljoa tilaa vaadi.
Vierailija kirjoitti:
Ei lapset tarvitse enää muuta kuin sängyn, työpöydän tuolineen ja puhelimen. Ei ne paljoa tilaa vaadi.
Kaikki vaatteet lattialle läjään, vai? Entäs pelikone ja sen oheislaitteet?
Vierailija kirjoitti:
Mihin lapset tarvitsee 120cm sänkyä?
Se lapsi voi olla kaksimetrinen, satakiloinen teini.
Suunnittele itse oma ja kysy hintaa talopakettina.