Purkkiruoka vai omatekoista
Syökö teidän 1-2 vuotiaat lapset purkkiruokaa vai teetkö aina kaiken itse?
Kommentit (5)
tehdään pääosin kotiruokaa, ihan taloudellisista syistä. Silloin tällöin purkista kun ei olla keritty tekemään ruokaa tai ruoka ei olisi tarpeeksi ajoissa valmis.
tuon ikäiset syövät samaa kuin muutkin. Jos joskus on sellaista ruokaa, joka ei mitenkään lapselle käy, niin sitten purkkiruokaa (koska sellaisia tilanteita on niin harvoin, etten ole viitsinyt tehdä sosetta niiden varalle pakkaseen). Samoin reissussa syödään helppouden ja säilyvyyden takia purkkiruokaa, jos muuta lapselle sopivaa ei ole tarjolla.
lähtien syöty ihan tavallista kotiruokaa. JOs kovin mausteista olen tehnyt, erotan annoksen ennen maustamista.
päivällä purkkiruoka ja iltapäivällä samaa ruokaa kuin vanhemmatkin.
tavallista kotiruokaa meillä. Itse teen soseita myös vauvalle. Tosin tälle toiselle ei ole tullut ihan yhtä ahkerasti tehtyä, kuin esikoiselle.. =) Esikoinen ei suostunut syömään purkkiruokaa koskaan, joten nyt annan tälle toiselle ihan siksi, että suostuisi syömään niitäkin. Reissuun on helpompi ottaa purkkiruokaa, kun omatekoista. Ei tarvitse murehtia säilyvyydestä.