Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hyvää tulotasoa kevyemmällä kuormituksella

Vierailija
12.06.2024 |

Laajassa ystäväpiirissäni on noin 20 vuoden työkokemuksella olevia ystäviä. Heidän koulutustaustansa on AMK - yliopisto yms. korkeakoulut ja työvuosien kurssit päälle.

Erityisesti teollisuuden toimihenkilöt eri aloilla tuntuvat saavan palkkansa varsin mukavasti. Tulotaso ns kokeneella, työpaikkoja - työnantajia vaihtaneella, uralla edes hieman edenneellä pyörii helposti siinä 6000-8000€ //kk tasolla + vuosibonukset. Eri aivan mukavaa palkkaa. Ei toki lähimainkaan johtajien , lääkäreiden, yrittäjien tms. tuloa, mutta tavallista selvästi parempaa.  Monesti näillä " InHouse " tyypeillä asioiden perään katsomista ja sitten jos jotain oikeasti tehdään, niin aina on mukana konsultteja yms. tekevää asiantuntijaa.

Suht hyvä palkka ei kyllä kerro ihmisen osaamisesta oikein mitään.  Itel konsulttipuolella oikeasti joutuu tekemään hommia ja rankasti , tietty mahkuja IT-puolen konsultoinnissa viel huomattavasti parempaan liksaan, mutta stressi aivan toista + työmäärät.

Jotenkin ennen kesälomia miettii, että syksyllä vois alkaa katsomaan uutta työpaikkaa.

 

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi viisi