Mistä edullisesti lainaa?
Avioeron takia meni talous epätasapainoon hetkeksi ja nyt on rahat lopussa. Mistä saisi edullisesti ja suht luotettavasti 200-300 euroa lainaa. Ei siis pankista. Sieltä on jo asuntolaina ja Visalla jo kaks tonnia velkaa.
Ja älkää jaksako haukkua. Kyllä mä itsekin tiedän, ettei tämä ole järkevää.
Kommentit (11)
.... ottaa edullinen pikalaina täältä.
Everydayta. Korkein summa, mitä saa nostettua on 300e. Pystyy myös maksamaan erissä eikä korotkaan ole mitkään järkyttävät.
Everydayta. Korkein summa, mitä saa nostettua on 300e. Pystyy myös maksamaan erissä eikä korotkaan ole mitkään järkyttävät.
muulta sukulaiselta? En suosittelisi pikavippejä, niihin tulee helposti kierre, itse en uskaltaisi ottaa ensimmäistäkään sellaista. Mutta joka tapauksessa, jos kyse on noin pienestä summasta ja jos olet ihan varma, että pystyt sen maksamaan etkä joudu kierteeseen, niin onko sillä nyt väliä, onko se laina niin edullinen vai kallis? Isoissa lainoissa se toki on tärkeää, mutta pienessä, lyhytaikaisessa lainassa luulisi olevan melko se ja sama, tuleeko sen lainan kuluiksi 30 vai 50 euroa. Erohan on vain 20 euroa, mikä toki on prosentuaalisesti iso, mutta jos kyseessä todella on vain kertalaina, niin absoluttinen erohan on vain 20 euroa.
kun edelliskuussa äitini juuri maksoi lapseni päivähoitolaskun. Pikavippejä olen itsekin karttanut kuin ruttoa, mutta jos nyt kerran... Saisin kyllä maksettua takaisin ensi kuussa, käyn töissä. Tässä kuussa vaan sattui kasaantumaan paljon isoja laskuja. Enkä oikein ole vielä tottunut elämään näillä uusilla tuloilla/menoilla, eron jälkeen siis.
juuri äsken toisesta viestiketjusta luin, että 400 euroan lainasta kulut olisivat 110 euroa, eli takaisin pitäisi maksaa 510 eroa, ja se on aivan naurettava summa, varmaan löytyy halvempiakin paikkoja (aiemmassa esimerkissä kuluarvioni oli naurettavan pieni, minulla kun ei ole kokemusta pikavipeistä....)
Vierailija kirjoitti:
Avioeron takia meni talous epätasapainoon hetkeksi ja nyt on rahat lopussa. Mistä saisi edullisesti ja suht luotettavasti 200-300 euroa lainaa. Ei siis pankista. Sieltä on jo asuntolaina ja Visalla jo kaks tonnia velkaa.
Niin pienet kuin suuretkin lainat kannattaa kilpailuttaa ja vertailla, niin pysyy kulut kurissa.
En ottaisi mitään lainaa. Onko kulusi ensi kuussa 300e pienemmät, että voit maksaa lainan pois? Jos tälle kuulle ei enää ole ruokarahaa, kääntyisin kirkon diakonian puoleen ja kävisin leipäjonossa. Ensi kuulle tekisin tarkan budjetin, jotta välttyy yli varojen elämiseltä. Jos lähtee pikavippikierteeseen, niin huonosti käy.
Vanha aloitus, mutta itse sain lainaa edullisesti tuolta <-- kannattaa kuitenkin budjetoida ja miettiä onko järkevää hakea lainaa, itse otin pienen summan uuteen telkkariin kun vanha leikkasi kiinni. :-D
Ainakin paljon pikalainoja ja yksi täysin ilmainenkin pikalaina sieltä löytyy, saa jopa 400€ ilman korkoa ja kuluja vain kylläkin uusille asiakkaille. Mutta maksuaikaakin sai 30 vrk.
Uskoisin että halvemmalla et saa mistään lainaa kun tuolta, eli maksat takaisin just sen summan mitä lainaat. http://lainatieto.blogspot.com/2011/06/vivus-uusille-asiakkaille-ensimm…