Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kumpi tilanne olisi sinusta pahempi? Voisitko antaa näissä tilanteissa anteeksi?

Vierailija
05.02.2011 |

Jos miehesi jäisi kiinni pettämisestä, niin kumpi sinusta olisi pahempi ja pystyisitkö näiden jälkeen jatkamaan liittoasi vai olisiko se kerrasta poikki.



Ja tilanteet ovat



a) Mies ollut työreissussa ulkomailla. Reissussa on miesporukassa menty strippiklubille, jossa on sitten alkoholin voimalla innostuttu privaattiesityksiin. Ja tässä tapauksessa privaatti tarkoittaa ihan loppuun asti menoa eli suomeksi sanottuna mies kävi huorissa. Tapaus olisi ainut kertainen ja mies katuisi syvästi tapahtumaa, eikä enää ikinä kävisi huorissa.



b) Miehellä ollut suhde työkaverinsa kanssa. Ovat olleet ihastuneita puolisen vuotta ja ovat tapailleet työn ulkopuolella lounailla, kahviloissa, uimahallissa, hiihtoladulla ja muissa ns. viattomissa merkeissä. Heillä on ollut halailua, suutelua yms. mutta eivät ole päätyneet yhdessä sänkyyn. Mies tullut tunnon tuskiin ja tunnustanut kaiken ja sanoo, että haluaa pelastaa liittonne ja pyrkiä unohtamaan ihastuksensa. On valmis vaikka vaihtamaan työpaikkaa perheenne vuoksi. Ihastus yrittää kaikin tavoin pitää yhteyttä mieheen ja mies joutuu taistelemaan itsensä kanssa, ettei repsahda.



Kumpi siis pahempi mielestäsi ja miksi?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
05.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

B olisi pahempi tapaus.



A-tapauksessa kyseessä olisi yhden yön juttu (sama se nyt sitten kenen kanssa), mutta kerralla ohi eikä siihen liittyisi tunteita, pitkään jatkunutta pettämistä ja valehtelua selän takana. Mielestäni pitkään jatkanut pettäminen, myös henkinen, olisi paljon pahempaa.



Yhden yön juttu "ammattilaisen" kanssa olisi mielestäni kasvoton pano, kun taas puolen vuoden pettäminen jonkun henkilön kanssa, joka on viettänyt pitkiä aikoja miehen kanssa olisi sietämätöntä kestää, koska kyseessä olisi kerta toisensa jälkeen HARKITTU teko.

Vierailija
2/8 |
05.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaa mieltä erään edellisen kanssa. A olisi pelkkä pano. Sen sijaan b:n kaltainen salailu ja tapailu ilman seksiäkin satuttaisi todella paljon enemmän.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
05.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kerta hairahdus ei tuntuisi todellakaan niin pahalta kuin se ajatus, että miehellä on ollut/on tunteita jotain toista naista kohtaan.



Miehet on miehiä, heitä panettaa usein jne. Ei mies arvosta kertapanoa/huoraa millään tavalla, se on vain objekti joka tyydyttää miehen tarpeet.



Kun taas suhde, jossa ei olla menty sänkyyn, mutta muuta syvällistä on ollut on mielestäni ihan kamalaa.. Tuntuisi, että joku on minua parempi ja kiinnostavampi miehen mielestä. Todellinen uhka!

Vierailija
4/8 |
05.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

meitä saattaa naitattaa ja kyseessä vaan paneminen. Suhde on toinen juttu, siinä mennään jo ihan toiselle tasolle ja se on soronoo, jos näin käy.

Vierailija
5/8 |
05.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

a). Se kertoo todella paljon miehen moraalista, tapaus b) on paljon inhimillisempää, ja jos todella tilanne olisi noin ( eikä vain miehen selittelyä, ja todellisuudessa olisi nussittu vaikka kuinka ja parhaassa tapauksessa lehtolapsikin tuloillaan).



ELi a) olisi mun mielestä kuvottavan ihmissaastan toimintaa, b) inhimillistä.

Vierailija
6/8 |
05.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset


Pitkään jatkunut salailu, voisiko luottaa ettei ole ollut seksiä ja etteikö suhde jossain vaiheessa alkaisi taas...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
05.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan sama vaikkei olis ollu ulkomaillakaan, jos baarista lähtee pillun perään niin se on aina pelkkä pillu, hoito tms.. ei mitään tunnetta mukana kunhan johonkin vaan saa säkkinsä tyhjentää..



kun taas tässä pahemmassa tapauksessa on tunteet pelissä..

Vierailija
8/8 |
05.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos meillä olisi yhteinen perhe ja kaikki olisi ollut kunnossa ennen noita tapahtumia, niin tuskin rikkoisin perhettä kummassakaan tapauksessa.



Luottamus olisi hajalla ja varmasti johonkin perheneuvolaan mentäisiin. Aika sen sitten näyttäisi, toimisiko perheen yhteiselo enää vai ei.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi neljä