Lue keskustelun säännöt.
Vaikea suhde lapsuudenperheeseen, mutta en halua katkaista välejä
20.05.2024 |
Miten kannattaisi toimia?
Olen sinkku eikä minulla ole isoa vahvaa ystäväpiiriä. On alkanut ahdistaa se, kuinka riippuvainen olen perheestäni aina jos tarvitsen apua (yritän pärjätä mahdollisimman paljon itsenäisesti). Lisäksi juhlat, joulut yms. ovat alkaneet ahdistaa suunnattomasti, kun ei ole oikein muuta paikkaa viettää niitä kuin lapsuudenkoti.
Perheessämme on tiettyjä jänniteitä, joita en jaksa avata nyt sen enempää. Joka tapauksessa tuntuu, että haluaisin irtautua enemmän perheestäni. Mutta sitten tuntuu että pitäisi olla hirveän vahva ja aina terve ja jaksava, että pärjää ihan yksin. Kauhea ristiriita asiasta :(
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
No jätä se lapsuus taaksesi, sitä ei voi kukaan enää muuttaa. Kaikki aikomukset ja suunnitemat tehdään tulevaisuuteen, harva suunnittelee menevänsä uimaan tai tekemäään polttopuita menneisyydessä, mutta useampi suunnittelee tekevänsä näin vaikkapa tunnin päästä. Voi nimittäin hyödyttömät menneisyyteen suunnatut kostotoimet kaduttaa kun vanhemat alkavat kupsahdella.