Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jos saisit käsikirjoittaa Ylelle poliisisarjan

Vierailija
19.05.2024 |

Millainen juoni? Sivujuonet? Päähenkilö ja sivuhenkilöt? Tapahtumapaikka?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
19.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikea sanoa äkkiseltään tähän mitään. En ole aiemmin ajatellut asiaa. Tosin en paljastaisi teille ajatuksiani kuitenkaan, alkaisitte matkimaan kuten aina kaikessa muussakin.

Vierailija
2/10 |
19.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poliisiteemainen kotimainen pornoelokuva voisi olla jees.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
19.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

hahahaha kuulit ajatukseni!

just nauratti kun kirjailija kuvaili rosmoa.

Sillä oli vissiin semmonen rosvobingo ja se heittää noppaa:terävä katse, mustat hiukset, pitkä kaula, laiha, möhömaha, sliipattu....jne ja niistä sitten kasaa rosvon tai kaksi.

Joo, se kirja. Pitäs olla nokkela dekkari, ei väliä onko mies/nainen. Ei autoa, prätkää tms, jalkapatikassa tai bussilla, junalla, ratikalla tai metrolla jos semmonen on, mopokin käy.

Ei ois mikään...nörtti.

EN kerro muuta jos joskus vaikka kirjoitankin!

Vierailija
4/10 |
19.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

sen voisi tehdä mykkänä ei tuosta sössötyksestä saa kuitenkaan mitään selvää ainoastaan kiro sanat tulevat selvästi. ei parane volumea lisäämällä kun puhe on pelkkää sössönsössön sössöä jää sorjosetkin katsomatta.

Vierailija
5/10 |
19.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

En muuta tiedä, mutta siinä jahdattaisi verikoiran vimmalla kaikkia demaripiruja ja leiritettäisi niitä teollisessa mittakaavassa.

Vierailija
6/10 |
19.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sijoittaisin jonnekin maaseudulle, pieneen taajamaan. Henkilöt ois meikäläisiä vaaleatukkaisia, ei ylinäyttelemistä, ei kokoajan vihaisena olemista. Artikulointi selkeää, mumisijat ja hoono suomi älkööt vaivautuko. Ripaus mies ja alaston ase-meininkiä😂. Juoni sais olla mielenkiintoinen🤔. Ei ku tekemään, Merja haloo. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
19.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päähenkilö olisi läpimätä ja korruptoitunut alamaailmaan tiukasti sidoksissa oleva palkittu ja ansioitunut komisario. Juoppo. Alaistensa, vaimonsa ja lastensa vihaama elämänsä käännekohdassa oleva hylkiö. Onkohan tällaista hahmoa ollut missään poliisisarjassa?

Vierailija
8/10 |
19.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

se on tehty jo, kiimaiset poliisit

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
19.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Homoilu juoni otetaan varkaita kiinni ja päästetään homoilua vastaan vapaaksi.

Sivujuonessa imetään kakkaista parrua tyrmässä.

Raimo on päähenkilö, iso ja karski vanhanliiton homo.

Kari nykyaikainen hipster homo.

Raumalla tapahtuisi.

Vierailija
10/10 |
19.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä jotain tällaista

Mielestäni parhaita ovat mm. saksalainen Syyttäjä. Tekisin sarjan, jossa kerrotaan koko rikoksen tarina alusta loppuun ja keskitytään pelkästään asioihin, juoneen, ammattityöskentelyyn niin poliisissa kuin muissakin asteissa. Ne kiinnostavat, ei niinkään kaikenmaailman ihmissuhdehömpät eikä missään tapauksessa ammattilaisten perhetragedioita tai -katastrofeja tai sairauksia. Tekevät sarjan raskaaksi ja kaikkihan jo tietävät, että työ on raskasta ja uuvuttavaa usein, mutta sitä tärkeämpäähän on ammattilaisten työnohjaus, itsensä hoito ja lepo. Ammattitaito ennen kaikkea, myös itsestä huoltamisessa.

Selkeys, jäntevyys kerronnassa, kivat, luontevat näyttelijät, tietysti mieluiten saisi olla itse ammattilaiset työssään, jos olisi mahdollista, jotta olisi uskottava aivan koko ajan ja sitten "onnellinen loppu". Paha saa aina palkkansa eli joutuu kiinni ja saa rangaistuksensa. Sen sijaan, niin naiivilta kuin se kuulostaakin, mielestäni esimerkiksi poliisien liian traagiset tai raskaat tarinat ja historiat vievät mielenkiintoa pois sarjasta ja itse asiasta.

Ympäristönä vaihteeksi paljon, paljon ulkokuvia ja -kohtauksia, kauniita aurinkoisia maisemia, meri- ja järvimaisemia ja -elämää, vihreitä peltoja ja kesäkatuja, kaikenlaisia ympäristöjä niin isoissa kaupungeissa kuin maaseudullakin. Vastakohtia tarvitaan, pitää olla aina mielenkiintoista katsottavaa: välillä silmä ja sielu lepää ja sitten taas syöksytään rikosten ongelmakohtiin.

"Karpin" päänäyttelijäpari oli mielestäni oikein hyvä työssään ja paneutumisessaan aiheeseen. Samoin "Kaasua. komisario Palmussa" oli sellaista letkeää henkeä ja huumoria, luontevuutta ja hauskuutta, jota tavoittelisin. Jämäkkyyttä ja hauskuutta, vaativia tilanteita ja hetken huokaisutaukoja katsojallekin, eikä yhtään pelle-näyttelijää.

Juoni mukailisi tietysti jotain tositarinaa, ettei siitä tulisi pelkkää fiktiota ja jossain kohdassa sitten kuitenkin tulee niitä mokia, jotka katsoja huomaa. Kuvaus aikajärjestyksessä, ettei vuorosanat, vaatetus tai joku muu oleellinen kohtaus tai kohta falskaa tms. Eikä sitä leikkaa ja liimaa- mallia, jossa keksitään yhtäkkiä jotain kummallisia lisäjuonteita, jotka vain ärsyttävät. Tai jatkettua ja vielä jatkettua yhtä kohtausta, jossa katsoja jo nukahtaa. Jos uusia ideoita tulee, ne voisi sijoittaa laajempina, hyvin istuvina kokonaisuuksina.

Tässä ensimmäiset aatokset aiheesta.

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi neljä