Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Puolet helsinkiläisistä perussuomalaisten kannattajista aikoo äänestää Soinia

Vierailija
12.02.2011 |

vaikkei hän ole edes ehdolla Helsingin vaalipiirissä.



Mitäköhän TÄMÄ kertoo Perussuomalaisista?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
12.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oikein välkkyjen välkkyjä.

Vierailija
2/5 |
12.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikkei hän ole edes ehdolla Helsingin vaalipiirissä.

Mitäköhän TÄMÄ kertoo Perussuomalaisista?

Justjust. Propagandaa se on tuokin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
12.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

paskaa. HS:n gallupin mukaan:



"Niiltä vastaajilta, jotka kertoivat mitä puoluetta äänestäisivät, kysyttiin myös ketä ehdokasta aikovat äänestää huhtikuun eduskuntavaaleissa. Peräti 67 prosenttia vastaajista ei pystynyt nimeämään yhtään ehdokasta omin avuin.



Peräti 25 prosenttia perussuomalaisten helsinkiläisistä kannattajista kertoi äänestävänsä perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soinia. Soinia ei voi kuitenkaan äänestää Helsingissä, sillä hän on ehdolla Uudellamaalla.



Kokoomuksen kannattajista seitsemän prosenttia kertoi äänestävänsä Alexander Stubbia (kok), joka on myös Uudenmaan vaalipiirissä. Viisi prosenttia aikoi äänestää Sauli Niinistöä (kok), vaikka tämä ei ole ehdolla lainkaan."



Jostain syystä juuri tuota ketjun aloittajan samaa lausetta on viljelty ahkerasti eri keskustelupalstoilla, "Puolet helsinkiläisistä perussuomalaisten kannattajista" on aika eri asia kuin 25% kyselyyn vastanneista perussuomalaisten kannattajista.



Pitäisikö minun nyt hävetä sivistymättömien Persu-äänestäjien vuoksi niin paljon, että vaihtaisin puoluekannatustani? Minulle ei merkitse imago, vaan faktat. Ehkä jollekin vasemmistopropagandan levittäjälle on mielikuva ja omanarvontunto tärkeämpi.

Vierailija
4/5 |
12.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

noin paljon, että pitää täällä käydä jatkuvasti haukkumassa persuja? Pistäkää se Jyrki "pakkoruotsin ja naton puolesta" Katainen vaihtoon, niin saatte ehkä tekin ääniä.

Vierailija
5/5 |
12.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Naton puolesta wikileaks vuotojen mukaan? Vai riittääkö äänestämiseksi, että on ihan jees tyyppi, asioista ei niin väliä?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä neljä