Lahjakas nuori
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010424982.html
Kylläpä on ylimielinen ja huonolla asenteella varustettu nuori. Kun opettaja kritisoi hänen käyttäytymistään niin hän etsii hänen gradun josta etsii virheitä yms ja v*ttuilee opettajalle.
Vaikka olisi kuinka lahjakas ja kirjaviisas niin tuolla asenteella ei pärjää oikeassa maailmassa. Vähän nöyryyttä kiitos.
Kommentit (4)
Vierailija kirjoitti:
Se on kyllä ihan totta, kun hän sanoi, että Suomessa on paljon muitakin, jotka pystyisivät vastaavaan kuin hän.
On toki totta ja tosi hienoa että on lahjakkaita.
Ainut mikä vain itseä tuossa häiritsee ja peittää koko lahjakkuuden on hänen ylimielisyytensä ja todella huono asenne muita ihmisiä kohtaan.
Tuolla asenteella ei pärjää esimerkiksi työelämässä vaikka olisi kuinka kirjaviisas.
Ei sen ylimielisempi, kuin monet muutkaan.
Kommentti osoittaa minusta vain sen, että koulu on todella puuduttavaa ja raskasta noin lahjakkaalle. Mitään sopeuttamiskeinoja ei ole. Vaikuttaa sen verran katkeralta. Kuinka paljon potentiaalia yhteiskunta menettää katkeroittamalla ne joille koulu on liian helppo?
Se on kyllä ihan totta, kun hän sanoi, että Suomessa on paljon muitakin, jotka pystyisivät vastaavaan kuin hän.