Kaveri vie koiran joka paikkaan OV
Tuli tuosta aloitetusta ketjusta mieleen.
Koira on ollut jopa sukujuhlissa ja häissä (kesällä, ulkona tietysti). Minusta aivan uskomatonta. Perheen teinit loukkaantuu (ja aikuisetkin), jos jonnekin ei saa koiraa ottaa. Esimerkiksi kaverin siskon luokse eivät synttäreille halunneet koiraa (siis teinit kysyi, onko koirakin kutsuttu), eikä nuo sitten meinanneet mennä koko juhliin.
Ja koira on ärsyttävä, lellitty ja kouluttamaton terrieri. Ei ihme, ettei ihmiset sitä haluais luokseen.
Kommentit (4)
Myös sukujuhlissa, koska koira kuuluu meidän perheeseen. Jos se ei sopisikaan, ei me kyllä siitä mitään numeroa tehtäisi.
mutta sukujuhliin en ole kyllä ajatellut ottaa ellei juhlta satu olemaan matkan varrella kun olemme menossa johonkin.
Mä otin eilen koiran mukaani rautakauppaan
koira mukana rautakaupassa. Se oli pentu, ja kun oltiin autolla matkassa, pitikin poiketa rautakaupassa. Oli kylmä talvi, enkä voinut jättää pentua autoon. Kysyin henkilökunnalta, voiko koiran ottaa mukaan.
Tällaisia itsekkäitä toisten rajojen yli käveleviä ihmisiä on yllättävän paljon nykyisin. Koira ei ole onnellinen ihmisen asemassa, vaan käyttäytyy (oireilee) huonosti silloin.