nko kenenkään raskaana olleen sikapiikin ottaneen vauvalla ilmennyt jotain erikoista??
Kommentit (12)
Otin sikapiikin, ja mun lapseni on erikoisen älykäs ja poikkeuksellisen kaunis. Ja harvinaisen taitava.
lapsellani oli syntyessä mustat hiukset, vaikka me olemme vaaleatukkaisia. Mistä voin hakea korvauksia ja kuinka paljon?
Otin piikin itsekkin ihan alkuraskaudessa ja ei meidän vauvalla vielä ainakaan ole mitään ilmennyt. Ajattelin vain että onko kenenkään vauvalla ollut jotain, jonka ilisi voinut ajatella johtuneen piikistä.
Mitään piikistä aiheutuvaa ei ole ilmennyt kummallakaan meistä. Tosin itse en ikäni puolesta kuulukaan siihen riskiryhmään :)
kiinnostaisi asialliset vastaukset, olen tuota asiaa miettinyt. Silloin alkuvaiheessa raskaana olevana otin suositusten mukaisesti sikapiikin, vauva nyt 9kk. Vielä ainakaan mitään ihmeellistä ei ole vauvassa ilmennyt. Normaalisti kehittynyt ja kasvanut vauva.
Itselleni sikapiikistä tuli sen verran rajut oireet, että pelkäsin sen vahingoittavan myös sikiötä. Nähtäväksi jää, tuleeko tuosta vauvalle jatkossa mitään :O Minua ainakin pikkuisen mietityttää.
jolla ei ole minkäänasteisia motorisia vaikeuksia. Tuskin piikin ansiota, mutta mukava yllätys äidille.
Isommilla lapsilla on ollut vauvaiässä mm. hengityskatkoksia ja tajuttomuuskohtauksia. Jos silloin olisi ollut tuo rokote ja sen olisin ottanut, olisin automaattisesti pistänyt noi rokotteen piikkiin;)
Tosin sitä nyt ei tierdä että menikö piikin takia vai jostain muusta syystä..
Nyt onneksi jo maailman ihanin poika 1kk köllii vieressä *sydän*
ja vauva syntyi keskosena. Nyt onneksi kaikki hyvin. mietityttää, johtuiko piikistä..ikinä en varmaan saa sitä tietää.
ja nyt tyttö on 1v2kk... ihan perusterve on ollut, yksi korvatulehdus tosin 1v iässä... kehittyy ehkä vähän keskimääräistä hitaammin, tosin samaan tahtiin äitinsä kanssa. Ottaa ensiaskeleitaan vasta nyt, sanoo ehkä 2 sanaa... en ole mitään erityistä siis huomannut! ihana, rakas lapsi on :)
Joo meillä syntyi sika tavallisen ihmislapsen SIJASTA (no pun intended).
Mutta on poikkeuksellisen taitava, hieman sydäntä särkevää tehdä kinkkua siitä tänäjouluna mutta kun on niin muhkea, niin muhkea äidin pikku rasvapossu.