Poliisi STT:lle: Kukaan ei ollut käymässä Vornasen kimppuun ennen ampumista
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/5242e785-5281-4c9e-9ca2-b59bf1e38564
Poliisin mukaan videomateriaali todistaa, ettei Vornasen fyysinen turvallisuus ollut mitenkään uhattuna tilanteessa.
Eli se ampuminen ei ollut millään tavoin perusteltavissa siinä tilanteessa.
Kommentit (15)
Oersut on 12 vuotiaiden esikuva, pian kouluissa sattuu ja tapahtuu.
Vornanen tarkoitti, että miehisyys oli uhattuna. Naiset eivät lämmenneet ja tappelu baarin sisällä paljasti fyysisen heikkouden. Jäi enää yksi vaihtoehto yrittää osoittaa ylivaltaa.
Vornanen turvaa kurin ja järjestyksen.
Vierailija kirjoitti:
Kossupsykoosi
Pahempaa:
edustaja Vornanen on minun tuliintani mukaan psykoottinen ja vainoharhainen. Ei tilapäinen alkoholista johtuva häiriö.
Vornanen : Do you feel lucky, punk?
Vornanen olisi ollut onnellinen jos olisi elänyt villin lännen aikaan. Miehessä ei ole muuta vikaa, kuin että elää väärällä vuosisadalla.
Hoitoon kaikki persut niin Suomi pelastuu
Itse ajattelen, että hän on perus persu, jota ärsyttää stadilauset politiikkaa ja hallitusta kritisoivat ja joka on tottunut olemaan niskan päällä. Sit meni hermo, kun tyypit ei alistukaan ensi käskemältä.
Odotan virallista kertomusta, mutta siihen asti tällä mutulla.
Edustaja Vornanen tunsi olonsa uhatuksi.
No eipä tuo ole mikään yllätys että persut näkee olemattomia mutta kun on tussari mukana niin kuulostaa aika vaaralliselta.
Larkion mukaan valvontakameroista saadusta videomateriaalista ei näy, että kukaan olisi ollut esimerkiksi käymässä Vornasen päälle ennen välikohtausta. Vornanen on itse sanonut poliisille, että hän koki tulleensa uhatuksi ennen aseen käyttöä.
Vornasta epäillään kolmesta rikoksesta: vaaran aiheuttamisesta, laittomasta uhkauksesta ja ampuma-aserikkomuksesta
Listaan siis voidaan lisätä väärän tiedon antaminen.